2021 Nisan ayı kitap önerisi; William Golding'in eseri "Çatal Dil"

Kafakalem okuyucuları için ilkbaharın en güzel zamanlarının başladığı bu günlerde birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağız. Bu yazımızda Sineklerin Tanrısı’nın yazarı William Golding’in, bu eserin gölgesinde kalmış ama bir o kadar başarılı olan “Çatal Dil” isimli kitabını inceleyeceğiz. Keyifli okumalar diliyoruz…

2021 Nisan ayı kitap önerisi; William Golding'in eseri "Çatal Dil"
Editör: Özden Özmen
02 Nisan 2021 - 22:00
Yazarın Sineklerin Tanrısı isimli kitabı uzun süre çok satanlar listesinde yer aldı. Okurlara göre, hala listelerin ilk sıralarında yer alan bu eser, yazarın Çatal Dil isimli kitabının da gölgede kalmasına neden oldu.

NİSAN 2021 KİTAP ÖNERİSİ ÇATAL DİL KİTABININ İNCELEMESİ

Kitap, ana karakter Arieka’nın birisi ile evlendirilmeye karar verilmesi ve evlenmemek için kaçtıktan sonra Apollon'un tapınağında bilici olarak alınması ile başlıyor. Genel olarak Delphi’de geçen kitabı ilginç kılan, “son denilen yerin aslında başlangıç olması ve Tanrılara inanmayan birinin üç büyük Pythia'dan biri” olması.
Yazar William Golding, Nisan ayı önerimiz olan bu kitabında oldukça akıcı bir dil kullanmış. Aslında Çatal Dil tamamlanmamış bir eser. Golding’in ölümü nedeniyle eser tamamlanamamış ve bu haliyle günümüze ulaşmış.

SİNEKLERİN TANRISI VE ÇATAL DİL KİTAPLARININ YAZARI WILLIAM GOLDING KİMDİR?

19 Eylül 1911’de Cornwall'de doğan yazar, Oxford Üniversitesi mezunudur. İlk kitabı olan Poems, 1934'te yayımlandı. 1954 yılında basılan ikinci kitabı Sineklerin Tanrısı ile ün kazanan yazar, güçlü bir anlatıma sahiptir. Buna rağmen diğer eserleri bir süre Sineklerin Tanrısı isimli kitabının gölgesinde kalmıştır.
1980'de Rites of the Passage adlı eseriyle Man Booker Ödülü'nü alan yazar Golding, 1983 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. İsveç Akademisi ödülü "Gerçekle söylenceyi ustaca birleştiren, insanın ruhsal ve fiziksel boyutlarını derinlemesine inceleyen romancı bu yılın ödülüne layık görüldü" diyerek William Golding'e verdi.

Nisan ayı kitap önerisi Çatal Dil kitap alıntıları;
“Yol alacağım ve gidebildiğim kadar uzağa gideceğim.”
“Sanırım uykuda, rüyalarla yapmaya çalıştığımız şey de, kafamızın pisliğinden kurtulmak.”
“Söz yok, tarih yok, bir ben bile yok, ego yok; öyle ya, ne demiştik, ışık parıltısı ve ısı, kendi tecrübesiyle sınırlıydı, bilmem anlatabiliyor muyum?”
"Eğer herkes okuyup yazabilseydi, ne bilgece bir devrim olurdu ama!" 

YORUMLAR

  • 0 Yorum