2022 KPSS için çalışmalara ne zaman başlanmalı? Erken başlamak avantaj sağlar mı?

KPSS'ye iki yılda bir girebilen adaylardan bir kısmı 2022 yılında yapılacak sınav için çalışmalara başladı! Peki ama 2022 yılı için çalışmalara ne zaman başlamalıyız? Sınava erken başlamanın avantajı ve dezavantajı nedir? İşte detaylar...

2022 KPSS için çalışmalara ne zaman başlanmalı? Erken başlamak avantaj sağlar mı?
Editör: Senem Kara
24 Mayıs 2021 - 23:15
A grubu ve öğretmenlik oturumlarını kapsayan 2021 KPSS önümüzdeki aylarda yapılacak. Peki ama B gurubuna hazırlanan lisans mezunlarının, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarının ya da mezun durumda olacak adayları ilgilendiren 2022 KPSS’ye kaç gün kaldı? İşte işini şansa bırakmak istemeyenler ve çalışmaya bir an önce başlayacaklar için 2022 KPSS hakkında bilgilendirici bir yazı… İyi okumalar…

2022 KPSS’YE KAÇ GÜN KALDI?

Memur olmak isteyen binlerce aday 2022 KPSS hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Peki ama çalışmalara başlamadan önce sınav tarihi hakkında bilgi almak isteyen adaylar ne yapabilir?
Öncelikle ÖSYM 2022 sınav takvimini henüz açıklamadığı için bu konuda net bir cevap vermek mümkün değildir. 2020 yılında pandemi nedeni ile sınavların ertelendiği bilinmektedir. Ancak daha önceki yıllarda yapılan KPSS tarihleri sınava çalışmaya başlayacaklar için yol gösterici olabilir. Bu sebeple lisans sınavının temmuz ayında, ön lisans sınavının eylül veya ekim ayında, ortaöğretim sınavının ise yine eylül ve ekim ayları içerisinde yapılabileceği öngörülmektedir.

2022 KPSS’YE KİMLER GİREBİLİR?

Yukarıda bahsedildiği gibi 2022 yılında yapılacak olan KPSS’ye B grubuna hazırlanan lisans mezunları, ön lisans mezunları ve ortaöğretim mezunları girebilmektedir.

2022 KPSS’YE NE ZAMAN BAŞLANMALI?

2022 yılı KPSS için çalışmaya başlamak kişinin seviyesine göre önem arz etmektedir. Temeli olmayan ya da önceki yıllarda belli bir puanda kalan adaylar çalışmalara olabildiğince erken başlamalıdır. 
Ancak 85 ve üzeri bir puan alan ya da temelinin sağlam olduğunu düşünen bir aday son on ay içerisinde çalışmalara başlamalıdır.
Ancak yine de mayıs 2021 itibari ile çalışmaya başlayacak olan adaylar matematik, tarih veya Türkçe gibi konuları çok ve yoğun olan derslere başlayabilirler. İlerleyen süreçlerde konuları yetiştiremeyeceğini düşünen adaylar bu dersleri şimdiden çalışıp sık sık tekrar ederek atanma hayallerine bir adım önde başlayabilirler.
Ancak konuları erkenden bitirip sürekli tekrar etmek bazı kişilerde yılgınlığa sebep olabilmektedir. Bu durumu yaşayacağını düşünen adaylar varsa öncelikli olarak eksik oldukları konuları çalışıp daha sonra düzenli çalışmaya geçebilirler.
2022 KPSS’YE NASIL ÇALIŞILIR?
2022 yılında yapılacak olan KPSS için dershaneyi tercih edecek olan adaylar dershane tarafından hazırlanmış programa uymalıdır.
Ancak evde çalışmayı tercih eden adaylar eğitim kurumlarının online derslerden yararlanabilecekleri gibi internet üzerinden yayınlanan dersleri takip edebilir veya konu anlatım kitaplarından çalışabilirler. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum