Adalet Bakanlığı 13 bin personel alıyor; başvurular başladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 13 bin personel alımı yapılacağını açıklamıştı. Bakan Gül’ün açıklamasının ardından CTE (Ceza ve Tevkifevleri) personel alım ilanı yayımladı. CTE personel alımı başvuruları nereden ve nasıl yapılır? CTE başvuru tarihi ne zaman sona eriyor?

Adalet Bakanlığı 13 bin personel alıyor; başvurular başladı
Editör: Özden Özmen
24 Şubat 2021 - 18:00
Adalet Bakanlığı CTE (Ceza ve Tevkifevleri) ‘nin yayımladığı ilana göre 5.358 personel alımı gerçekleştirilecek. Başvuruda bulunacak adayların KPSS ortaöğretim, KPSS ön lisans ya da KPSS lisansa girmiş ve en az 70 puan almış olması gerekiyor.

ADALET BAKANLIĞI PERSONEL ALIM İLANI YAYIMLADI

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 5.358 personel alımı yapacak. Başvuru kapsamında adayların KPSS Lisans, KPSS Ön lisans ya da KPSS Ortaöğretim sınavına girmiş ve en az 70 puan almış olması gerekiyor. CTE personel alım ilanı başvuruları 23 şubat 2021 tarihinde başladı. 12 Mart 2021 tarihinde sona erecek olan başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.
Sözleşmeli zabıt kâtibi, mübaşir, koruma ve güvenlik görevlisi, şoför, aşçı ve işaret dili tercümanı personel istihdamı sınav ilânı yayımlayan Adalet Bakanlığı’nın ilgili pozisyonlarına başvuracak olan adayların gerekli özel koşulları dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Adalet Komisyonları tarafından yapılacak olan uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava katılabilmek için 2020 yılı Kamu Personeli Seçme SınavıKPSS‘ye girmiş ve en az 70 puan almış olma şartı var. Lisans mezunu adayların KPSSP3, ön lisans mezunu adayların KPSSP93 ve ortaöğretim mezunu adayların ise KPSSP94 puanının en az 70 olması gerekiyor.

ZABIT KATİBİ NEDİR?

Adliyelerde hakimlerin yanında görev alan zabıt katipleri, davaların temize geçilmesi, evrak ve dosyaların düzenlenmesi, dava takibini yapar ve hakime destek olurlar. Zabıt kâtibi, Adalet Bakanlığınca taşra ve merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere atanan yardımcı yargı personeldir.

İCRA KATİBİ NEDİR?

Adalet Bakanlığı Bünyesinde İcra Müdürlüklerinde görev alan kişilere icra katibi denir.

CTE KATİP ALIMI SINAVI KONULARI NEDİR?

Ceza infaz kurumu kâtipliği sözlü sınavı sözlü ve uygulamalı olarak yapılacaktır.
Sözlü sınav konuları:
a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
c) Genel kültür (20 puan),
d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan),
konularından oluşmaktadır.
Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir.YORUMLAR

  • 0 Yorum