Ağız ve diş sağlıklarına dikkat edin; çocuklarda ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?

Çocuklarda diş çürümeleri sık görülen bir durumdur. Kendi ağız ve diş sağlığına dikkat edebilecek duruma gelene kadar çocuklara bu konuda destek olunmalıdır. Bu esnada çocuklar bilinçlendirilmeli, bakımlarını nasıl yapacakları öğretilmelidir. Ebeveyn olarak nelere dikkat edilmeli? Çocuklarda ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır? Detaylar haberimizde…

Ağız ve diş sağlıklarına dikkat edin; çocuklarda ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?
Editör: Özden Özmen
21 Mart 2021 - 22:00 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 22:07
Çocuklarda diş çürümesinin önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken hususlar var. Bebeklik döneminden başlayarak özellikle okul çağındaki çocuklarda diş sağlığını korumak gelecekte oluşacak ağız ve diş problemleri açısından oldukça önemlidir.

ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMINI ÖNEMSEYİN

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, okul çağındaki çocukların %90’nına yakınında, yetişkinlerin ise %100’ünde çürük bulunuyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise, ülkemizdeki 0-12 yaş arası 100 çocuktan 84’ünde en az 1 çürük bulunurken, 6 yaş grubundaki çocuklarda ise diş fırçalama oranının yalnızca %10 olduğu belirtildi.
Yetişkinlik döneminde çürüklere karşı savaşabilmek için bebeğin ilk çıkardığı dişten itibaren ağız ve diş bakımına önem verilmesi gerekiyor. Başlarda ebeveynin bakımına muhtaç olan bebeğiniz çocukluk çağına yaklaştıkça sizi taklit ederek başladığı bakımını bilinçli bir eylem haline dönüştürecektir.

ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Diş çürükleri sadece ağız sağlığını değil tüm vücudu tehdit eden bir durumdur. Bu nedenle ağız ve diş bakımı düşünülenden çok daha önemlidir. Halk arasında “süt dişlerinin önemsiz olduğu” kanısı yaygındır. Ancak süt dişleri doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreçte görev görmektedir.
Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklı olan süt dişleri zamanından erken çürür veya çekilirse yan dişler kayar ve alttan gelen kalıcı dişlere yer kalmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık ortodontik tedaviye neden olacaktır.

Eğer bu çürük dişler çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenir. Bu nedenle çocuklara ağız ve diş bakımı alışkanlığının kazandırılması ve süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.
Bebeğin ilk dişi çıktığında bakımına başlanması gerekir. İlk dönemlerde temiz pamuklu bir bez ıslatılarak dişler silinebilir. Sonrasında yaşına uygun bir diş fırçasıyla bakım yapılır. Sonrasında şu şekilde bakım yapılmalıdır;
  • Flor Uygulaması; Çürüğü engellemenin bir yolu da çürüğe karşı direnci arttırmaktır. Dişlere yüzeysel flor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılabilir.
  • Diş Fırçalama; Çocukların diş fırçalama alışkanlığı kazanması ve  ileriki dönemlerde bu alışkanlığı sürdürebilmesi için bunun erken yaşlarda kazandırılması gerekir.
  • Diş Fırçası ve Diş Macunu Seçimine Dikkat Edilmeli; Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarını tercih etmelisiniz. Çocukların diş macununu yutma riski olduğu için 3 yaş altında kullanılmaması gerekmektedir. Sonrasında ise yaşına uygun, pütürsüz bir diş macunu seçilmelidir.
  • Fırçalama Süresi Önemli; Çocuğunuzun diş fırçalama süresine dikkat edin. 2 dakikadan daha az fırçalamaması gerektiğini öğretin. Bunun için banyoya küçük bir kum saati alabilirsiniz.
  • Hekim Kontrolünü İhmal Etmeyin; Çocuğunuzun ağız ve diş bakımını doğru yaptığınızı düşünseniz dahi hekim kontrolünü ihmal etmemelisiniz.YORUMLAR

  • 0 Yorum