Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü; konusu, karakterleri ve özeti

Türk edebiyatının usta yazarlarından olan Ahmet Hamdi Tanpınar yazmış olduğu Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile hala en çok satan yazarlar arasında yerini korumaktadır. Peki zamana meydan okuyan kitap hakkında detaylar nelerdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar'dan Saatleri Ayarlama Enstitüsü; konusu, karakterleri ve özeti
Editör: Senem Kara
13 Nisan 2021 - 14:20
Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından yazılmış bir romandır. Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından olan ve hala okunmaya devam eden Ahmet Hamdi Tanpınar Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile de geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır. 
Roman dalında yazılmış olmasına karşın farklı bir tema ile okuyucuya sunulan kitap hala en çok satılanlar arasında yer almaya devam etmektedir. 
Saatleri Ayarlama Enstitüsü hakkında detaylara baktığımızda ise kitabın ilk olarak 1961 yılında yayınlanmış olduğunu görmekteyiz. 
Türk edebiyatının en güzel kitapları arasında yer alan Saatleri Ayarlama Enstitüsü aynı zamanda 382 sayfalık edebi kurgunun en iyi örneklerinden biridir ve eleştirel tarzda kaleme alınmıştır. 

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ KONUSU

Saatleri Ayarlama Enstitüsü konusu Türk milletinin Doğu ve Batı kültürleri arasında sıkışıp kalmış halini anlatmaktadır. 

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ ANA FİKRİ 

Saatleri Ayarlama Enstitüsü ana fikri ise Doğu ve Batı arasında kalmanın aslında çokta önemli bir durum olmadığını göstermektedir. 

SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ KARAKTERLERİ 

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın kaleminden çıkan Saatleri Ayarlama Enstitüsü karakterleri şu şekildedir:
●    Hayri
●    Halit
●    Doktor Ramiz
●    Cemal Bey
●    Muvakkit Nuri
●    Emine 
●    Pakize
●    Selma 
SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ ÖZETİ 
Saatleri Ayarlama Enstitüsü özeti ise şu şekildedir:
Hayri'nin dayısı Hayri 10 yaşına geldiğinde doğum günü hediyesi olarak ona bir saat hediye etmiştir. Saati çok beğenen Hayri bu hediyeden sonra saatlere tutkulu bir çocuk haline gelmiştir. 
Hatta bu tutku sonucunda bir saatçi yanında işe girmiştir. Ancak Hayri'nin ustası sıradan bir usta değildir Nuri Efendi aynı zamanda Mukavvithane'de bir devlet memuru olarak çalışmaktadır. 
Ustasını bir idol olarak gören Hayri, onun yanında çalışırken asla yorulmamaktadır. Verdiği işleri zevkle yapmaktadır. 
Fakat bir gün 1. Dünya Savaşı patlak verdiği için Hayri askerliğe çağırılmıştır burada tam dört yıl askerlik yaptıktan sonra İstanbul'a dönmüştür ve Emine isimli biri ile evlenmiştir. 
Mutlu bir evliliği olmasına rağmen karısı Emine'nin amansız bir hastalığa yakalanması ve vefat etmesi sonrasında Halit ile tanışmıştır. 
Halit ise Hayri'nin saatlere olan ilgisini fark etmesi işe ona birlikte bir "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" kurmayı teklif etmiştir. Teklifi düşünen Hayri'nin cevabının olumlu yönde olması üzerine ise bahsedilen yeri açmışlardır. 
Kurdukları enstitünün zaman içerisinde genişlemesi ve gelişmesi Hayri'yi fazlasıyla mutlu etmektedir. Hatta artık yabancı ülkelerden bile sipariş almaktadırlar. 
Daha sonra ise Hayri Selma isimli bir kadınla tanışmıştır ve dünya evine ikinci kez girmiştir. Ancak eşi Selma Hanım onu aldatmaktadır. Eşinden ve sınıf arkadaşından ihanet gören Hayri bu duruma çok üzülmektedir.
Diğer yandan Selma Hanım bir çocuk dünyaya getirmiştir fakat çocuk Hayri'den çok Halit'e benzemektedir. Bu durumun farkında varmayan Hayri'yi ise kötü günler beklemektedir. Çünkü enstitüde işleri kötü gitmeye başlamıştır ve Amerika'dan gelen bir heyet buranın oldukça gereksiz olduğunu söylemiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum