ALES hakkında her şey; nedir, kimler girebilir, konular nelerdir, başvuru nasıl yapılır?

Her yıl binlerce adayın girdiği ALES hakkında bilinmesi gerekenleri derlediğimiz yazımızı mutlaka okumalısınız. ALES'e kimler girebilir? Sınava evde hazırlanmak mümkün müdür? 2021 yılında gerçekleştirilecek oturumlar hangi tarihtedir? Detaylar haberimizde...

ALES hakkında her şey; nedir, kimler girebilir, konular nelerdir, başvuru nasıl yapılır?
Editör: Senem Kara
21 Mayıs 2021 - 19:00

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı olarak bilinen ALES, anlaşıldığı üzere lisansüstü öğrenim görmek isteyen ya da akademik kariyer yapmak isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır. 
Bir yılda üç kez yapılan ALES’te puan aralığının ise 50 ila 100 olduğu bilinmektedir. Sözel ve sayısal derslerin bulunduğu sınavda adaylara toplamda 100 soru yöneltilmektedir ve bu 100 soru için verilen sınav süresi iki buçuk saattir. 
Ayrıca beş yıl geçerliliği olan sınavda adaylar Türkçe ve matematik derslerinden sorumlu tutulmaktadır. Adayın sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme becerilerinin ölçüldüğü ALES’e kimler girebilir diye bakıldığında ise her lisans öğrencisinin veya lisans mezunu adayın girebildiği görülmektedir.

ALES DERSLERİ VE ALES KONULARI

Türkçe ve matematik derslerinin sorulduğu sınavda adayların sorumlu olduğu konular ise şu şekildedir:
MATEMATİK:
1.Temel Kavramlar
2. Çözümleme
3. Bölme ve Bölünebilme
4. Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok
5. Rasyonel Sayılar
6. Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer
7. Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma
8. Üslü Sayılar
9. Köklü Sayılar
10. Denklemler
11. Oran-Orantı
12. Sayı ve Kesir Problemleri
13. Yaş Problemleri
14. İşçi ve Havuz Problemleri
15. Hareket Problemleri
16. Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri
17. Karışım Problemleri
18. Kümeler
19. İşlem
20. Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık
21. Doğruda Açılar
22. Üçgende Açılar
23. Üçgende Uzunluk ve Alan
24. Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik
25. Dörtgenler
26. Çember ve Daire
27. Analitik Geometri
28. Katı Cisimler
29.Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma
30. Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri
31. Mantıksal Muhakeme Problemleri
TÜRKÇE:
1.Sözcükte Anlam
2. Cümlede Anlama
3. Anlatım Biçimleri
4. Paragraf
5. Anlatım Bozuklukları
6. Şifreleme, Şifre Çözümleme
7. Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme

ALES NASIL ÇALIŞILIR?

Lisansüstü öğrenimi veya akademik kariyeri amaçlayan ALES aynı zamanda sınav anında adayın zamanı doğru yönetebilmesini istemektedir. Bu sebeple her ne kadar bütün soruları çözebilecek seviyede olsanız bile sınav süresinin yetişmeyeceği gerçeği ile yüzleşmek gerekmektedir.
Bu durumda ise adayların kendi branşları doğrultusunda ihtiyacı olan derse yönelmeleri ve doğru sayılarını arttırmaları gerekmektedir. 
Yani sayısalcı bir adayın vakit kaybedeceği sözel sorularla veya sözelci bir adayın sayısal sorularla uğraşmaması daha doğru bir yol olacaktır. 
Ancak bir eşit ağırlık öğrencisinin her iki puan türüne de ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulduğunda aynı şeyleri söylemek mantıklı olmayacaktır. Bu sebeple bir eşit ağırlık öğrencisinin her iki ders üzerine ağırlık vermesi gerekmektedir. Zorlanılan konularda ise eleme yöntemi tercih edilebilir.
ALES ANINDA NELER YAPILMALI NELER YAPILMAMALI?
1.Sınav esnasında bir soru üzerinde bir buçuk dakikadan fazla durulmaması tavsiye edilmektedir. Bu tavsiye ise tuzak soru olma ihtimaline karşıdır ve vakit kaybedilmemesi içindir.
2.Türkçe sorusu veya matematik sorusu fark etmeksizin emin olunmayan sorular işaretlenmemelidir. Bu durum hem vakit kaybına neden olmaktadır hem de hesaplamalarda geriye düşürmektedir.
3.Sözel mantık sorularında sakin ve temkinli olmak önemlidir. Geniş bir alanda verileri yerleştirmek ve sonuca gitmek birçok kişinin yanlış sonuç bulduğu sözel mantık sorularında sizi ön plana çıkaracaktır.
4.Karmaşık görünen matematik sorularında şıklardan gitmek sonucu erken bulmanızda yardımcı olacaktır ayrıca şıklardan gidildiğinde orta değerden başlamak çözüme dair bir fikre neden olmaktadır.
ALES’E EVDE ÇALIŞILIR MI?
Konu yoğunluğu diğer ÖSYM sınavlarına göre daha az olan ALES’te dershaneye gitmeye gerek kalmayabilir. Belli bir birikime ve temele sahip olan adayların evde çalışması elbette mümkündür. 
Ancak temeli olmayan adayların dershaneye gitmeleri tavsiye edilmektedir. Evden çalışacak olan adayların ise internet üzerinden güvenilir olan ve vakit kaybı yaşatmayan hocaları takip etmeleri önerilmektedir. Ayrıca her ders ve sınavda olduğu gibi ALES çalışma sürecinde de gerekli tekrarların ihmal edilmemesi gerekmektedir.
ALES 2021 NE ZAMAN?
ÖSYM’nin 2021 yılı için hazırlamış olduğu sınav takvimine göre ALES/1 2 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. ALES/2’nin 19 Eylül 2021 tarihinde ALES/3’ün ise 21 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirileceği bilinmektedir.
ALES BAŞVURU ÜCRETİ 2021
ALES başvuruları ÖSYM resmi hesabından gerçekleştirilmektedir. 2021 yılı ALES başvuru ücretinin yani 145 liranın belirlenen bankalara yatırılmasının ardından açılan ÖSYM sayfasından başvurular yapılmaktadır.YORUMLAR

  • 0 Yorum