Ameliyatsız yüz gerdirme tekniği; Fransız askısı hakkında detaylar nelerdir?

Son zamanların popüler uygulaması olan Fransız askısı nedir? Nasıl uygulanmaktadır? Uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kimlere uygulanabilir? Hangi bölgelere uygulanmaktadır? Detaylar haberimizde...

Ameliyatsız yüz gerdirme tekniği; Fransız askısı hakkında detaylar nelerdir?
Editör: Senem Kara
10 Nisan 2021 - 06:00

FRANSIZ ASKISI NEDİR? 

Fransız askısı genel olarak ameliyatsız yüz gerdirme yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. İlk kez Fransa'da uygulanan ve uygulanmaya başlandığı andan itibaren birçok kişinin dikkatini çekmeyi başaran Fransız askısı dinamik askı olarakta bilinmektedir. 
Fransız askısı işleminde ise dış kısmı silikon iç kısmı polyester olan malzemelerden yapılmış ipler kullanılırken aynı zamanda kalp damar cerrahisinde sıklıkla kullanılan biyo uyumlu PDO iplere benzer kalın kılçıklı yapıya sahip iplerin de kullanıldığı bilinmektedir. 
Yüzde meydana gelen sarkmalardan rahatsız olan ancak ameliyat olmak istemeyen kadın ve erkeklerin sıklıkla tercih ettiği Fransız askısı, yapılan testler sonucunda yaşlanma belirtilerini geciktiren bir işlemdir. 
Ancak elbette sadece estetik kaygılar sebebi ile yapılmayan Fransız askısı aynı zamanda yüz felci hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem ifade bozukluğuna sebebiyet vermeden yüzü germektedir. Yani Fransız askısı mimiklerde bozulma yapmadan kırışıklıkları önlemektedir. 
Diğer yandan tamamen vücuda uyumlu malzemelerin kullanıldığı yöntemde polietilen ve silikon bulunduğu için askının ömrü yaklaşık olarak beş kat daha uzun ömürlüdür. 

FRANSIZ ASKISI NASIL YAPILIR? 

Fransız askısı nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir: Öncelikle askıyı yaptırmak isteyen kişiye lokal anestezi uygulanır yaklaşık olarak 45 dakika ve 1 saat arasında gerçekleştirilen uygulamada daha önceden belirlenen bölgelere ipler deri altından yerleştirilmektedir.
Kısa süren müdahale sonrasında enfeksiyon oluşumunu önlemek amacı ile reçete düzenlenerek kişi evine gönderilmektedir. Ancak bu işlem sonrasında 24 saat içerinde normal yaşantıya dönülebilmektedir. Çünkü işlem sonrası morluk, şişlik veya ağrılar oluşabilmektedir.
Ayrıca Fransız askısı ameliyatı sonrasında kişinin dikkat etmesi gereken diğer şeyler yaklaşık 7- 10 gün boyunca ağzını fazla açmamasıdır ve fazla mimik yapmamasıdır.
Ayrıca yine yaklaşık 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Bu durumlara dikkat eden kişi Fransız askısının etkisini ise 2 veya 3 ay içerisinde görmektedir. 

FRANSIZ ASKISININ UYGULANDIĞI BÖLGELER 

Fransız askısı genellikle vücutta sarkma oluşan bölgelere yapılmaktadır. Yani çoğunlukla elmacık kemikleri, boyun, kaşlar, çene altı, yanaklar ve yüzün diğer oval bölümlerine uygulanmaktadır.
35 yaşını geçmiş ancak 70 yaş altında olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği Fransız askısı, estetik ameliyatların bazılarının yerini alacağa benzemektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum