Anneler ne okuyor? Kendini geliştirmek isteyen anneler ya da anne adayları için kitap tavsiyeleri

Günümüzde kadınların bir çoğu annelik duygusunu tatmadan önce çocuğu için olabildiğince hazırlanmak, her şeyi doğru yapmak istiyor. “Mükemmel annelik” kavramının aslında “kusursuzluk” olmadığı bir gerçek. Ancak yine de bebeğini kucağına almadan önce hazırlanmak ya da kendini geliştirmek isteyenler için birkaç kitap tavsiyesinde bulunacağız. İşte o kitaplar…

Anneler ne okuyor? Kendini geliştirmek isteyen anneler ya da anne adayları için kitap tavsiyeleri
Editör: Özden Özmen
05 Nisan 2021 - 22:00 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 01:54
Çocukların sorumluluğu hem anne hem de babaya aittir. Ancak istatistiksel olarak kadınların bu sorumluluğu biraz daha fazla hissettiği görülüyor. Anneler neler okuyor? Çocuğunu ya da kendini geliştirmek için hangi kitapları tavsiye ediyor? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. ANNELERE TAVSİYE KİTAPLAR Geliştiren Anne Baba Kitap Açıklaması
Her neslin bir öncekinden farklı olması, ebeveynlerde de değişime neden oluyor. Yetişen yeni kuşağa ayak uydurmak, onları anlamak isteyen anne - babalar günden güne kendilerini daha da geliştirmek arzu ve ihtiyacını hissediyor.
Doğan Cüceloğlu’nun kaleminden çıkan “Geliştiren Anne Baba” isimli kitap, ebeveynlere bu konuda destek olan bir eser niteliğinde. Başarılı Psikolog ve yazar Cüceloğlu, her kitabında olduğu gibi “Geliştiren Anne Baba” kitabında da “yol gösterici” görevini üstlenmiş.
“Geliştiren Anne - Baba olmak için kendimizi ve çocuğumuzu tanımamız, beklentilerimizi, niyetimizi keşfetmemiz; değerlerimizi ve aile ilişkimizi sağlıklı tutmamız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elimizde…
Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar. Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın.”
Yazar: Doğan Cüceloğlu ANNELER NE OKUYOR? Anne Beynim Aç Kitap Açıklaması
“Anne Beynim Aç” kitabı, “çocuklarda üstün zekâ ve yetenek eğitimi” üzerine odaklanmış bir akademisyen ve yazar olan Bahar Eriş’in “çocuk gelişimi” ile ilgili pedagojik alanda kaleme aldığı bir eserdir.
Kitapta, çocukların ilk bağlanma ilişkisi kurduğu birim olan “aile” kavramıyla birlikte “Çocuğunuzun zihniyle nasıl bağ kurarsınız? Gelişim odaklı aileler, çocukla nasıl ilişki kurar? Anne babalık stiliniz nasıl? Bağlı olan ama bağımlı olmayan çocuk nasıl yetişir? Hem mutlu hem başarılı olmanın yolu nedir? Düşünen ve sorgulayan çocuklar yetiştiren ailelerin ortak yönleri nedir? Geç ortaya çıkan yetenekleri nasıl keşfetmeli? Beyni besleyen etkinlikler nelerdir?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.
“İnsan ilk bağlanma ilişkisini ailesiyle kurar. Anne babayla çocuk arasında üç farklı bağlanma biçimi vardır: Göbek bağı, kalp bağı, beyin bağı! Göbek bağı doğmadan oluşur, ekonomik bağımsızlıkla biter! Kalp bağı, doğumla başlar, ergenlikte biraz sarsılır, mesafelerle sınanır. Beyin bağı ise, duygular kadar anlamlara da bağlıdır. Daha derin, sağlam ve güçlüdür. Beyin bağı kurmak, çocuğun iç dünyasına demir atmaktır.”
Yazar: Bahar ERİŞ


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum