Aşk konulu 6 roman önerisi; mutlaka okumalısınız

Aşkı kitaplardan arayanlar için Türk ve Dünya edebiyatından önerilebilecek kitaplar hangileridir? İşte detaylar...

Aşk konulu 6 roman önerisi; mutlaka okumalısınız
Editör: Senem Kara
10 Şubat 2021 - 03:00
Aşk birçok kişinin yaşamak için can attığı bir duygudur. Ancak aşk bazı insanları bulurken bazı insanlara ise hayatları boyunca hiç uğramamaktadır. 
Aşkı hiç tatmayanlar ne demek olduğunu anlamak belki de bu güzel duyguyu okuyarak hissedebilmek için en iyi aşk romanlarını arayıp durmaktadırlar.
Bizde siz sevgili kitapsever ve aşkı arayan okurlarımız için aşk romanı önerileri ile karşınızdayız. 

BAŞUCUMDA MÜZİK- KÜRŞAT BAŞAR

Kürşat Başar, Başucumda Müzik kitabı ile zor geçen  süreçte yaşanan yasak bir aşkı kaleme almıştır. Romanın karakteri olan kadının duyguları bir erkek gözüyle öylesine başarılı bir şekilde aktarılmıştır ki en iyi aşk romanı Türk listesine girmeyi başarmıştır. 

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM- CENGİZ AYTMATOV

Türk halkının daha çok filmine aşina olduğu bu dev eser aslında ilk olarak kitap şeklinde yayınlanmıştır. Kırgızistan'ın en ünlü yazarlarından Cengiz Aytmatov tarafından ele alınan bu kitabın konusu birbirini seven iki aşığı anlatmaktadır. 
Ancak daha sonra bu iki aşığın yollarının ayrılması ve yıllar sonra yeniden kesişmesini okuyucuya aktaran yazar, kitabını en iyi aşk romanları Türk listesine sokmayı başarmıştır. 

KÜRK MANTOLU MADONNA- SABAHATTİN ALİ

Türk edebiyatının önemli eserlerinden olan Kürk Mantolu Madonna yazar Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yayınlamış olduğu en ünlü eseridir. 
Mutsuz bir sonla biten büyük aşkı anlatan bu kitap yazarın askerde yazmaya başladığı ve sonradan kitap haline getirdiği gazete yazılarından oluşturulmuştur. 

MASUMİYET MÜZESİ- ORHAN PAMUK

Nobel Ödülüne layık görülen Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi adlı eserinde aşk temasını öyle başarılı şekilde işlemiştir ki okuyanlar bir süre etkisinden adeta çıkamamaktadır. 
Ayrıca aşkın yanı sıra arkadaşlık, aile ve mutluluk üzerine de düşüncelerini ifade eden Orhan Pamuk, en iyi aşk romanları Türk listesine adını yazdırabilmiştir. 
2008 yılında yayınlanmış olan bu etkileyici eserin etkilerini daha da kalıcı hale getirmek isteyenler Çukurcuma'da bulunan müzeyi de ziyaret edebilirler. 
BÖĞÜRTLEN KIŞI- SARAH JIO
Sarah Jio son dönemlerde adını duyurmayı başarmış yazarlardan biridir. Birçok kitabıyla ses getiren yazar, akıcı bir şekilde kullandığı dili ve etkileyici konusu ile Böğürtlen Kışı eserini en iyi aşk romanları yabancı listesine sokmayı başarmıştır. 
Ayrıca yalnızca aşkı konu almayan bu kitap, çocuğu adına birçok şeyini feda edebilecek bir anneyi de anlatmaktadır. 
AŞK VE GURUR- JANE AUSTEN
Tüm zamanların en çok okunan aşk romanlarından olan Aşk ve Gurur, ilk olarak 1813 yılında yayınlanmıştır. Jane Austen'in kaleme aldığı aşk hikayesi çoğu kişinin daha önce görmediği ve hissetmediği bir aşk tanımıyla karşımıza çıkmaktadır. 
Ayrıca Jane Austen bu eseriyle en iyi aşk romanı yabancı listesine girmeyi de başarmıştır. YORUMLAR

  • 0 Yorum