Atopik cilt nedir, belirtileri nelerdir? Atopik cilde sahip olan kişiler hangi besinlerden uzak durmalıdır?

Halk arasında egzama olarak da bilinen atopik cilt nedir? Atopik cildin belirtileri nelerdir? Bu cilt tipine sahip olanların tüketmesi ve tüketmemesi gereken besinler nelerdir? İşte detaylar...

Atopik cilt nedir, belirtileri nelerdir? Atopik cilde sahip olan kişiler hangi besinlerden uzak durmalıdır?
Editör: Senem Kara
20 Mayıs 2021 - 22:30

ATOPİK CİLT NEDİR?

Atopik cilt diğer adı ile egzama kronik bir cilt rahatsızlığı olarak bilinmektedir. En belirgin belirtisinin ciltteki kuruluk olduğu bilinen atopik cildin oluştuğu yerde kuru aynı zamanda pullu bir görüntü oluşturduğu görülmektedir. Yoğun kaşıntının getirmiş olduğu kızarıklık, bahsedilen kuruluk ve pul pul görüntü ve nemsiz cilt atopik cildin bir özeti olarak görülmektedir.

ATOPİK CİLT BELİRTİLERİ

• Atopik deramtitin olarak da bilinen atopik cildin en önemli belirtisi ciltte meydana gelen kuruluktur. 
• Kuruluğa bağlı olarak ciltte artan kaşıntılar bir diğer belirtidir.
• Kaşıntıya bağlı olarak ise ortaya çıkan cilt yaraları atopik cildin belirtileri arasında yer almaktadır.
•  Birbirini tetikleyen durumlardan hariç olarak terleme, sıcak su veya sıcak başka maddeler, ciltte tahrip yaratan ürünler veya alerjik birtakım ürünler de kaşıntıyı arttırmaktadır.
•  Bu kaşıntıların bir sonucu olarak cilt bütünlüğü bozulur ve egzama adı verilen üzeri pütürlü, kızarık ve sızıntı olan birtakım yaralar ortaya çıkmaktadır.

ATOPİK CİLDE SAHİP OLANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Bu cilt tipine sahip kişiler atopik cilt nasıl tedavi edilir diye merak etmektedir. Bu konuda ise verilebilecek en net cevap cildin ihtiyacı olan nemi sağlamaktır. 
Cilt bariyeri fazlası ile zayıf olan bu kişiler kaşıntı ataklarını azaltmak için atopik cilt ürünlerini tercih etmeye özen göstermelidirler.
Ayrıca sıcak su yerine ılık su ile duş alınmalıdır çünkü sıcak su ciltteki tahribatı arttırmaya neden olmaktadır. Ancak atopik cilde dair krizler yalnızca dış etkenlerden meydana gelmeyebilir. Örneğin kronik bir cilt rahatsızlığı olan atopik cildi tetikleyen birden çok besin yer almaktadır.
ATOPİK CİLT İÇİN ÖNERİLER
Atopik cilde sahip kişilerin uzak durması gereken birtakım yiyecek ve içecekler vardır. Atakları tetikleyen yiyeceklerin başında ise buğday, yer fıstığı, fındık, fıstık, çekirdek, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve inek sütü yer almaktadır.
Peki ama atopik cilt rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi gereken besinler nelerdir? 
ATOPİK CİLDE SAHİP OLANLARIN SIKLIKLA TÜKETMESİ GEREKEN BESİNLER
Kuruluk, kaşıntı ve en sonunda yaralara yol açan bu rahatsızlıktan musdarip olanların tüketmesi gereken besinlerin arasında salatalık ve zerdeçal yer almaktadır. 
Ayrıca yulaf tozunun da iyi geldiği bilinmektedir ancak papatya suyunun da atakları azalttığı düşünülmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum