Bektaşi Üzümü nedir? Bektaşi Üzümü'nün saçlara inanılmaz etkisi; mutlaka deneyin

Doğanın mucizelerinden biri olan Bektaşi Üzümü saç problemi yaşayanların adeta vazgeçilmezi. Peki saç dostu olan Bektaşi Üzümü nedir? Beyaz saça ve dökülen saçlara faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Bektaşi Üzümü nedir? Bektaşi Üzümü'nün saçlara inanılmaz etkisi; mutlaka deneyin
Editör: Senem Kara
06 Nisan 2021 - 15:15

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ NEDİR? 

Bektaşi Üzümü, genellikle Kuzey ve Doğu Avrupa ülkelerinde yetişen küçük taneli meyvelerden biri olarak bilinmektedir. 
Kurt Üzümü ya da Frenk Üzümü olarakta bilinen bu meyve sarı veya kırmızı renkte olabilmektedir. Ayrıca çiğ olarak tüketilebilen Bektaşi Üzümü aynı zamanda çaylara tat vermesi amacıyla da katılabilmektedir. 

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ FAYDALARI 

Bektaşi Üzümü meyvesi kadar yaprakları ile de faydalı bir bitkidir. Ancak daha çok meyvesi tüketilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının tansiyon değerlerini normale döndürmeye başaran üzüm aynı zamanda demir ve fosfor açısından oldukça zengindir. 
Ayrıca A ve C vitaminlerini içerisinde bulunduran Bektaşi Üzümü, kanın temizlenmesine, vücutta birikmiş olan zararlı toksinlerin atılmasına, vücutta oluşan iltihabın atılmasına, müshil özelliği sayesinde kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak Bektaşi Üzümü faydaları bu kadarı ile sınırlı değildir. 
Bektaşi Üzümü'ne ait asma yaprakları çay şeklinde demlenip tüketildiğinde mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir. 

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ BEYAZ SAÇLARI ENGELLİYOR

Bektaşi Üzümü beyaz saçlarda düzenli kullanımda gözle görülür farklar yaratıyor. Saçların beyazlama hızını azaltan üzüm var olan beyaz saçlarında renginin kırılmasına yardımcı oluyor. 
Ancak belirtmekte fayda var kimi kişilerin boyalı saçlarında mevcut rengi de koyulaştırabilmektedir. 
YENİ SAÇLARIN ÇIKMASINA VE SAÇLARIN UZAMASINA YARDIMCI OLUYOR
Haftada 2 veya 3 kez kullanılması önerilen Bektaşi Üzümü yağı saça sürüldükten sonra yaklaşık 4-5 saat bekletilmelidir. Belirlenen süre sonrasında yıkanan saçlarda gözle görülür bir parlaklık oluşmaktadır.
Ayrıca düzenli kullanım sonrasında dökülen saçların yerine ya da kelleşme yaşanan bölgelerde yeni saçların çıkmaya başladığı görülmektedir. 
Ancak yine belirtmek gerekir ki Bektaşi Üzümü cilde faydaları olan bir meyve olsa da kıl köklerini beslediği için yüzde tüylenmeye neden olabilmektedir. 
Bu sebeple yağ saça uygulandıktan hemen sonra yüze akan Bektaşi Üzümü yağı yüzden arındırılmaladır. YORUMLAR

  • 0 Yorum