Belgesel arayanlara 5 öneri; Solucan Deliğinden, Evrenin Harikaları, Yuva, Senna, Baraka...

Belgesel izlemek isteyenlere özel bir haber ile karşınızdayız. IMDb puanları ile en çok izlenen belgesellere yer verdiğimiz haberimizi mutlaka okumalısınız, iyi seyirler...

Belgesel arayanlara 5 öneri; Solucan Deliğinden, Evrenin Harikaları, Yuva, Senna, Baraka...
Editör: Senem Kara
24 Mart 2021 - 23:00

SOLUCAN DELİĞİNDEN/ 8.9

Solucan Deliğinden belgeseli orijinal adı ile Through the Wormhole, ABD imzalı 2010 yapımlı bir bilim belgesel dizisidir. 
Amerikalı aktör Morgan Freeman tarafından anlatılan belgesel ilk kez 9 Haziran 2010 yılında yayınlanmıştır. Toplamda dört sezondan oluşan Solucan Deliğinden belgeselinin konusu Tanrının varlığı, dünyadaki varoluşumuz ve zaman yolculuğunu ele almaktadır. 

EVRENİN HARİKALARI/ 8.8

Evrenin Harikaları belgeseli orijinal adı ile Wonder of The Universe, BBC'nin 2011 yapımlı belgeselidir. İlk yayın tarihi 6 Mart 2011 olan belgeselin sunuculuğunu fizikçi Brian Cox yapmaktadır. 
Toplamda dört bölümden oluşan Evrenin Harikaları konusu evrenin harika olarak adlandırılan yönlerini ele almaktadır. Evrenin Harikaları bölümleri ise şu şekildedir: 
●    Destiny (Alın Yazısı) 
●    Stardust (Yıldız Tozları) 
●    Falling (Düşme) 
●    Messengers ( Haberciler) 

YUVA/ 8.6

Yuva belgeseli orijinal adı ile Home, Fransız fotoğrafçı Yann Arthus- Bertrand tarafından yönetilen 2009 yapımlı bir belgeseldir.
Yuva konusu, yaşamın çeşitliliğini ve insanlığın gezegendeki ekolojik dengeyi ne şekilde tehdit ettiğini anlatmaktadır. Dünya üzerinden çeşitli yerlerin fotoğraflarının çekilmesi ile oluşturulan belgesel toplamda 217 günde çekilmiştir. 
Ayrıca Yuva belgeseli bir dünya rekoruna sahiptir çünkü aynı anda 81 ülkede aynı anda gösterime girmiştir. 
SENNA/ 8.6
Senna belgesel filmi Asif Kapadia tarafından yönetilmektedir. Senna konusu ise Brezilyalı motor yarışları şampiyonu Ayrton Senna'nın hayatını ve ölümünü anlatmaktadır. Bir Fransız belgeseli olan Senna geçmişe yönelik arşiv pisti görüntülerine ve Senna'nın ailesinden temin edilen doğal videolardan oluşmaktadır. 
BARAKA/ 8.5
Baraka belgeseli 1992 yılına dayanan eski bir yapımdır. Herhangi birinin seslendirmesi veya yorumlamasına yer verilmeyen belgeselin yönetmeni Ron Fricke'dir. 
Baraka konusu doğa olaylarından, hayattan, insan etkinliklerinden ve teknolojik fenomenlerden oluşmaktadır. Ayrıca toplamda 6 kıtada 24 farklı ülkede ( Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kamboçya, Çin, Ekvador, Mısır, Fransa, Hindistan, Endonezya, İran, İtalya, Japonya, İsrail, Kenya, Kuveyt, Nepal, Polonya, Suudi Arabistan, Tanzanya, Tayland, Vatikan, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye) 14 ayda çekilen belgesel birçok kişi tarafından beğenilmektedir. 
2012 Ağustos ayında ise Baraka'nın devamı olarak Samsara çekilerek vizyona girmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum