Bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır? Bıttım sabunu faydaları nelerdir?

Özellikle doğal ürünler kullanmayı sevenler tarafından merak edilen sabunlardan biri de bıttım sabunu… Oldukça rağbet gören bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır? Bıttım sabunu faydaları nelerdir?

Bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır? Bıttım sabunu faydaları nelerdir?
Editör: Özden Özmen
02 Mayıs 2021 - 18:00
Saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlarla uğraşan vatandaşların ilgi gösterdiği bıttım sabununa dair en çok araştırılan Bıttım sabunu nedir, nasıl kullanılır? Bıttım sabunu faydaları nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz...

BITTIM NEDİR? BITTIM SABUNU NEDİR?

Bıttım, Siirt’le özdeşleşen, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bir meyvedir. Siirt fıstığının aşılanmamış halidir. Bıttım sabunu ise melengiç ve yabani fıstık yağından, tamamen elle yapılan, doğal bir sabundur.

BITTIM SABUNU FAYDALARI NELERDİR?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğu kısmında üretilen ve satışına sıkça rastlanan bittim sabunu, bölgenin “güzellik sabunu” olarak anılıyor. Yapımı oldukça uzun ve zahmetli olan bu sabun, çok uzun yıllardan beri saç ve cilt üzerindeki olumlu etkileriyle biliniyor.

Özellikle saç dökülmesi (kellik), egzama, mantar gibi sorunlara çare olan bıttım sabununun faydaları şunlardır;
Bıttım sabunu düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesini önler. Saç dökülmesinden şikayetçi iseniz, bıttım sabununu denemelisiniz. 7-8 aylık düzenli kullanım sonrası hem dökülmeler duracak, hem de saçlarınız parlak ve ipeksi bir görünüm kazanacaktır.
Tamamen doğal olan bıttım sabunu, antiseptik özellik taşır. Bu nedenle egzama, mantar, ergenlik sivilceleri ve saç diplerindeki yaraları kısa sürede tamamen iyileştirir.
Tıkanan saç gözeneklerini açarak, saç derisindeki bakterilerin giderilmesini sağlar.
Siyah noktaların giderilmesinde önemli rol oynayan bıttım sabunu, sivilcelerin giderilmesini de sağlar. Özellikle ergenlik sivilceleri için tercih edilmektedir.
Saç foliküllerini besleyerek daha yumuşak olmasını sağlarken, aşırı ısıdan kaynaklanan kırıkları giderirken yeni kırıkların oluşumunu da önler.
Gözeneklerin açılmasını sağlayan bıttım sabunu, varisleri rahatlatarak azalmasına yardımcı olur.
Vücuttaki kaşıntıyı giderir.

BITTIM SABUNU NASIL KULLANILIR?

Bıttım sabunu tamamen doğal olduğu için, kimyasal maddeler içeren şampuan, saç kremi gibi ürünlerle birlikte kullanmamalısınız. Saçlarınızı her gün yıkamayın. Çünkü saçlar bıttım yağıyla beslenirler. Ancak her gün yıkamak zorundaysanız da mutlaka bıttım sabunu ile yıkayın.
Saçlarınızı ıslatın ve bıttım sabununu saçlarınıza sürerek köpürtün. Saç diplerine 2-3 dakika masaj yaparak yedirin ve durulayın.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum