Çocuklarda internet bağımlılığı; ebeveynlerin yapması gerekenler nelerdir?

Son zamanlarda artış gösteren internet bağımlılığı küçük büyük fark etmeksizin herkesi etkisi altına almaya devam ediyor. Peki ama çocukların hayatında ciddi sorunlara neden olabilecek internet bağımlılığı konusunda neler yapılabilir? İşte detaylar...

Çocuklarda internet bağımlılığı; ebeveynlerin yapması gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
30 Mart 2021 - 03:00
Teknoloji çağının bir gereği olarak sıklıkla kullanılan internet, her yaştan insanın hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmesini sağlamaktadır. 
Ancak ne yazık ki her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi internetin de fazlası bir hayli zararlıdır. Özellikle çocuklar üzerinde kalıcı hasarlara sebep olabilen fazla internet kullanımı birtakım duygu ve davranış problemlerine neden olabilmektedir. 
Ciddi bir sorun olan bu durum çocuğun ileriki yaşlarında aile ve arkadaş çevresi ile iletişim problemi yaşamasına neden olurken aynı zamanda gelecekte içe kapanık bir birey olmasına da yol açmaktadır. 
Peki ama internet bağımlılığından çocukları korumak için neler yapılabilir? İnternet bağımlısı bir çocuğa nasıl yardım edilir? İşte bu soruların cevabı haberimizin devamında… 

İNTERNETİ TAMAMEN YASAKLAMAYIN

Çocuklarda internet bağımlılığının önüne geçebilmenin temel adımlarından biri interneti çocuktan tamamen koparmamaktadır. 
Çünkü interneti çocuğa tamamen yasaklamak interneti daha cazip hale getirecek ve çocuğun hırçınlaşmasına sebep olacaktır. 
İşte bu nedenle çocuğunuzun yaşına göre internet kullanımına müsaade etmeniz ve belirli bir süre koymanız çocuğun hem bir bağımlı hale gelmesine engelleyecektir hem de teknolojiden uzak kalmamasına neden olacaktır. 

KARARLI OLUN 

Çocuklarda internet bağımlılığının önüne geçebilmek için önemli olan bir diğer husus ebeveynin bu konudaki kararlı oluşudur. 
Yani çocuğun isteklerine veya ağlamalarına karşı kararlı görünmek çocuğun bu durumu kabullenmesinde faydalı olacaktır. 

ÇOCUĞUNUZA ROL MODEL OLUN

Çocuklar bilinçlenmeye başladıkları andan itibaren anne ve babalarını örnek almaya başlarlar. Bu sebeple ebeveynlerinden gördükleri her şeyi tekrar etmeye oldukça meyillidirler. 
Bu yüzden çocuğun internet bağımlılığının önüne geçebilmek için çocuğun gözleri önünde sürekli telefonla veya bilgisayarla ilgilenmemek gerekmektedir. 
Aksine kitap okuyarak ya da çeşitli hobiler edinerek çocuğunuzun bir bağımlı olmasını engelleyebilir ayrıca ailecek keyifli vakit geçirebilirsiniz. 
UZMAN YARDIMI ALIN
Eğer bu gibi basit yöntemler sonucunda çocuğunuzdaki bağımlılık azalmıyor aksine artmaya devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. 
Çünkü basite alınmaması gereken bu bağımlılık türünün altında çok farklı nedenler yatabilmektedir. Bu nedenleri ortaya çıkarabilmek ve sonrasında bağımlılığın önüne geçebilmek için uzman yardımı ebeveynlerin işini bir hayli kolaylaştıracaktır. YORUMLAR

  • 0 Yorum