Çok satanlar arasında yer alan Fareler ve İnsanlar kitabının özeti nedir?

John Steinbeck tarafından kaleme alınan ve George Milton ile Lennie Small'ın yaşadıklarını anlatan Fareler ve İnsanlar kitabının özeti nedir? Ana karakterleri kimlerdir? İşte detaylar...

Çok satanlar arasında yer alan Fareler ve İnsanlar kitabının özeti nedir?
Editör: Senem Kara
15 Mayıs 2021 - 06:00

FARELER VE İNSANLAR HAKKINDA 

İlk defa 1937 yılında yayınlanmış olan Fareler ve İnsanlar kitabı Nobel Edebiyat ÖdülJohn Steinbeck tarafından yazılmıştır. 
Dünya çapında Of Mice and Men olarak bilinen Fareler ve İnsanlar kaç sayfa diye bakıldığında ise toplamda 107 sayfadan oluştuğu görülmektedir. 
Bir dönem ABD'de ortaöğretim öğrencilerine zorunlu olarak okutulan kitap 21. yüzyılın en çok sorgulanan kitapları arasında yer almıştır. 

FARELER VE İNSANLAR KONUSU 

Lennie Small ve George Milton'un Kaliforniya'da yaşamış oldukları bunalımları anlatan Fareler ve İnsanlar ana fikrinin ise insanın insan olabilme çabası ile dünyada var olma çabasını anlatmaktadır. 

FARELER VE İNSANLAR ÖZET 

Lennie Small ve George Milton Kaliforniya'daki Salinas Vadisi'nde bir çiftlikte çalışmaya karar verirler. Çiftlik ise Soledad yakınlarında bir konumda bulunmaktadır. 
Çiftlikte işe girmelerinin ardından para biriktirmek için çalışmaya başlayan bu iki arkadaş buradan elde etmiş oldukları gelir ile kendilerine ait bir toprak parçası satın almak istemektedirler. 
Ortak hayalleri için var güçleri ile çalışan bu iki arkadaşın çiftlikteki işleri ise fazlasıyla yolunda gitmektedir. Hayallerine her geçen gün daha çok yaklaşan arkadaşlardan Lennie genç bir kadının elbisesine dokunduğu için sapık damgası yemiştir.
Diğer yandan aynı çiftlikte çalışmakta olan yaşlı Candy, burada çalışırken elini kaybetmiştir. İki arkadaşın toprak parçası alma hayaline ortak olmak isteyen Candy, Lennie ve George ile paralarını birleştirmeyi teklif etse de bu hayal Lennie'nin yumuşak şeylere dokunma takıntısı sebebi ile suya düşmüştür. 
Lennie, Curley'in karısının saçlarını okşayama çalışırken kadını yanlışlıkla suya düşürmüştür. Curley ise Lennie'yi linç ettirmek için bir grup oluşturmuştur. 
Fakat George arkadaşının intikam sebebi ile ölmesini istememektedir. Bu yüzden arkadaşı Lennie'yi gruptan önce bularak ona hayalini anlatmıştır.
Lennie'nin sakinleşmesine yardımcı olan George Milton arkadaşının intikam yüzünden ölmesini istemediği için kafasına dayamış olduğu silah ile onu kendi elleriyle istemeden öldürmüştür. 
FARELER VE İNSANLAR ANA KARAKTERLER
GEORGE MILTON: Lennie ile arkadaş olan George zeki bir adamdır. Lennie'yi korumaktadır ve onunla daha iyi bir hayat sürmek istemektedir. 
LENNIE SMALL: George ile arkadaş olan Lennie akli dengesi yerinde olmayan güçlü bir adamdır. 
CANDY: Elini çiftlikte kaybeden Candy, George ve Lennie ile toprak almak istemektedir. 
CURLEY: Patronun oğlu olan genç adam fazlasıyla kavgacı ve kıskançtır. Ayrıca boksör olan Curley karısını kıskandığı için Lennie'den hoşlanmamaktadır.
CURLEY'İN KARISI: Curley'in karısı romanda ismi olmayan tek karakterdir. YORUMLAR

  • 0 Yorum