Covid-19 aşı randevusu hakkında detaylar; randevu nasıl alınır, hafta sonu randevu almak mümkün müdür?

Covid-19 aşı işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Yaş gruplarına ve riskli hastalara göre ilerleyen aşı takviminde ise sıra 55 yaş grubuna geldi. Fahrettin Koca'nın açıklaması ardından aşı randevusu nasıl alınır diye merak eden vatandaşlar için ise bilgilendirici bir yazı hazırladık. Peki aşı randevusu nasıl alınır? Randevu alırken hangi yöntemler tercih edilmelidir? İşte detaylar...

Covid-19 aşı randevusu hakkında detaylar; randevu nasıl alınır, hafta sonu randevu almak mümkün müdür?
Editör: Senem Kara
20 Nisan 2021 - 03:00
Dün sabah saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklama sonrası 55 yaş üzeri vatandaşlar aşı randevusunu nasıl alacaklarını araştırmaya başladı. 
Peki ama vatandaşların merak ettiği soruların cevapları nelerdir? Aşı randevusu nasıl alınır? Aşı randevusu e-devlet üzerinden alınır mı? Aşı randevusu telefon numarası nedir? İşte detaylar… 

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR? 

Sırası gelen ve aşı olmak isteyen vatandaşlar "turkiye.gov.tr" ya da e-devlet mobil uygulamasından giriş yaparak ve arama kısmına MHRS yazarak koronavirüs aşısı için randevu alabilirler. 
E-devlet ve MHRS mobil uygulamaları haricinde koronavirüs aşı randevusu  e-nabız üzerinden de yapılabilmektedir. 

E-DEVLET'TEN BAŞVURUNUN DETAYLARI

Öncelikli grupta olan veya sırası gelen kişiler randevu işlemi için e-devlet sayfasından MHRS uygulamasına yönlendirilmektedir. 
Vatandaşın seçtiği sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu tamamlanmış olmaktadır. Ayrıca randevu bilgisi bakanlık tarafından SMS yolu ile kişilerin telefonlarına da gönderilmektedir. 

MHRS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR? 

MHRS aşı randevusu için ise öncelikle yapmak gereken MHRS Web sayfasından gerekli üyelik işlemlerinin tamamlanmasıdır. 
Üyeliği bulunmayan kişilerin randevu al ibaresini tıklamalarının ardından ekrana gelen üye ol seçeneği ile üyelik işlemlerini basit bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 
Ancak üyeliğiniz var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile tercih ettiğiniz hastane ile hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz. 
Ayrıca MHRS mobil uygulaması ile randevu almak için de akıllı telefonunuzun uygulama marketinden indireceğiniz MHRS ile yine aynı işlemleri gerçekleştirerek aşı randevusu alma işleminizi sonlandırabilirsiniz. 
TELEFON İLE AŞI RANDEVUSU ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR? 
MHRS e-devlet ve MHRS randevu işlemlerini tercih etmeyen vatandaşlar MHRS Alo 182 hatlı numara ile de aşı randevularını alabilmektedirler. 
Ayrıca Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar kendilerine en yakın aile hekimliğini, bütün kamu ve özel hastaneleri ve üniversite hastanelerini seçebilmektedirler. 
HAFTA SONU VE MESAİ SAATLERİ DIŞINDA AŞI RANDEVUSU ALINIYOR MU? 
Sağlık Bakanlığı Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili gerekli açıklamayı daha önce yapmıştır. Yapılan açıklama ise şu şekildedir: "Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz."YORUMLAR

  • 0 Yorum