Deniz tutkunları için 5 kitap tavsiyesi

Hem yeni kitap arayışında olup hem de deniz tutkunu olanlar için çok fazla seçenek vardır. Ancak bizler sizler için oldukça sürükleyici 5 kitap önerisiyle karşınızdayız. Denizi içerisinde barındıran birbirinden kıymetli eserleri gelin birlikte inceleyelim...

Deniz tutkunları için 5 kitap tavsiyesi
Editör: Senem Kara
27 Ocak 2021 - 13:20
Deniz birçok insan için farklı anlamlar ifade etmektedir. Kimi insan için huzuru kimi insan için özgürlüğü kimi insan için sonsuzluğu ifade eder. Elbette benim için bir şey ifade etmiyor diyenler vardır. Ancak genel itibariyle denizin verdiği huzur ve koku her insan da genellikle güzel duygular uyandırmaktadır. 

Bu yazımızda ise deniz tutkunları için birkaç kitap önerisinde bulunacağız. Kendinizi adeta deniz kenarında hissetmenize yardımcı olacak bu önerileri okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

1.    Denizin Çağrısı / Jack London: 
Jack London birçok eserinde olduğu gibi Denizin Çağrısı eserinde de denizcilik ile ilgili gözlemlerine yer veriyor. 

Kitabın asıl kahramanı Joe onu çağıran deniz ve çalışması gereken sınavı arasında kalıyor. Deniz tutkunu olan Joe ise dayanamayarak evden kaçıyor ancak daha sonra kendini korsanların arasında buluyor. 

Jack London bu eserinde kendini ait hissettiğin bir hayat içinde yaşamayı, heyecanlı bir genç olan Joe üzerinden anlatıyor. 

2.    Amat / İhsan Oktay Anar: 
Amat eseri İhsan Oktay Anar'ın adeta hayal alemine gemiyle açılmak üzere kaleme alınmış bir eserdir. Anar, eserinde herkesin  bildiği Nuh'un gemisini farklı bir bakış açısıyla anlatmıştır. 

Dinden ve mitolojiden yararlanılan bu eserde yapılan betimlemeler o kadar gerçekçidir ki kendinizi geminin güvertesinde gibi hissedebilirsiniz. 

3.    Dalgaların Sesi / Yukio Mişima: 
Gerçek adı Kimitake Hiraoka olan Yukio Mişima genellikle insan doğasının karanlık yönlerine odaklanmıştır. Ancak bu kitabında farklılıklar yaratarak uzaklarda bir ada olan Uta- Jima'da yaşayan Şinji'nin adaya yeni gelmiş olan Hatsue'ye aşık olmasını anlatıyor. 

Bu adada iki sevgilinin yaşadığı maceralar da anlatılmıştır. Her ne kadar yazar ilk kez böyle bir konuya değinsede yaşanan aşkı oldukça yoğun ve masalsı bir şekilde dile getiriyor. 

4.    Son Ada / Zülfü Livaneli: 
Son Ada eseri adeta Zülfü Livaneli'nin ütopyayı distopyaya dönüştürme hikayesidir. Romanın kahramanları ise martılar, deniz ve yazarlar olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Demokratik geleneklerin farklılaşması ve ekolojik dengenin bozulmasıyla yaşanan olaylar kitabın şaşkınlıkla okunmasına neden olmakytadır. 

5.    Bir Kayıp Denizci / Gabriel Garcia Marquez:
Yine denizde geçen bu hikayede ise kaybolma serüveni işlenmiştir. Kolombiya Deniz Kuvvetlerine bağlı olan Caldas adlı muhribin mürettabatından sekiz kişi fırtına çıkmasıyla Antiller Denizi'nde düşüp kayboluyor. 

Gemideki tüm denizcilerin artık ölmüş olduğu kabul edilirken kayıp denizcilerden birinin Kuzey Kolombiya'da ıssız bir kumsalda can çekişir durumda bulunmasıyla bulunan denizcinin ölüm kalım savaşı sürükleyici bir şekilde anlatılıyor. YORUMLAR

  • 0 Yorum