Diksiyon nedir, diksiyon egzersizleri evde yapılabilir mi?

Diksiyon olarak adlandırılan esasen konuşma sanatı da diyebileceğimiz etkili konuşma nedir? Etkili konuşmak için neler yapabiliriz? Evde ne gibi egzersizler yapılabilir? İşte detaylar...

Diksiyon nedir, diksiyon egzersizleri evde yapılabilir mi?
Editör: Senem Kara
15 Şubat 2021 - 09:00
Öncelikle diksiyon nedir diye bakacak olduğumuzda genel olarak diksiyon, herhangi bir dilde yer alan kelimelerin, vurguların veya seslerin anlam veya coşku duraklarına uyularak kullanılma şekli olarak tanımlanabilir. 
Diksiyonu geliştirme ve etkili konuşma sosyal çevremizde insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilmemiz açısından önemlidir. 
Kişinin kendini net bir şekilde ifade edebilmesi ayrıca özgüven açısından da fayda sağlayabilmektedir. Örneğin iş hayatında dili doğru kullanmanın bilincinde olan kişiler işe alınma sürecinde daha çok tercih edilmektedir. 

DİKSİYON NEDİR? 

Diksiyon kelimesinin kökenine baktığımızda Latince bir kelime olduğunu söyleyebiliriz. Latince olarak kullanılan bu kavramın anlamları ise daha çok güzel ve etkileyici konuşmak, ses yapısına dikkat ederek konuşmak olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Diksiyona dikkat edilirken ise  özellikle üzerinde durulması gereken noktalar şunlardır: 
●    Sözün doğru yerde kullanılması
●    Vurgu ve tonlamalara dikkat edilmesi
●    Kelimelerin telaffuzlarının düzgün yapılması 
●    Ses tonuna dikkat edilmesi 

DİKSİYON EGZERSİZLERİ NE DEMEKTİR? 

Diksiyon egzersizleri veya diksiyonu düzeltme egzersizleri olarak karşımıza çıkan bu egzersiz türleri genellikle yukarıda bahsedildiği gibi konuşmaların etkili ve güzel olması için, dil sürçmelerinin engellenebilmesi için yapılması gereken küçük ama etkili yöntemlerdir. 
Düzenli ve istikrarlı bir şekilde artikülasyon çalışmaları, kalem çalışmaları, sesli konuşma çalışmaları, taklit etme çalışmaları veya telaffuz ve nefes çalışmaları yapıldığı takdirde diksiyon düzelmesi büyük ölçüde sağlanmış olacaktır. 

DİKSİYON ÇALIŞMALARININ HEDEFLERİ NELERDİR? 

Diksiyon çalışmanın belli başlı hedefleri arasında konuşma sırasında yaşanan problemleri en az düzeye indirmek vardır. Ayrıca bu hedefleri gerçekleştirirken öncelikle artikülasyon bozuklukları, konuşulan dilin dil bilgisi kuralları ve telaffuz problemleri de tespit edilerek hedefe yönelmek gerekmektedir. 
EVDE DİKSİYON DÜZELTMEK MÜMKÜN MÜDÜR?
Evde diksiyon uygulamalarına çeşitli alıştırmalar ile ağırlık verilmesi sonucunda diksiyonu düzeltmek büyük oranda mümkündür. Mesela aşağıdaki örnekler evde diksiyon uygulaması konusunda oldukça başarılı yöntemler olarak bilinmektedir:
●    Diksiyon Konulu Kitaplar Okumak: Öncelikle bu süreç içerisinde hedefinizi doğru belirlemek adına diksiyon ve diksiyon düzeltme hakkında bilgilendirici kitaplar okumak sizin için bir yol haritası oluşturmaya yardımcı olacaktır. 
Ayrıca kitaplar içerisinde bulunan diksiyon egzersiz metinleri ile de söyleme sırasında zorlanılan kelimelerin dile oturmasına fayda sağlayacaktır. 
● Kalem Egzersizleri Yapmak: Kalem egzersizleri bilinen en eski diksiyon düzeltme etkinliklerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca en çok tercih edilen egzersizlerden de biridir. 
Bu yöntem yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ise kalemin orta kalınlıkta olması, kalemin yatay şekilde dişlerin arasına konmasıdır. 
Bu işlemler gerçekleştirildikten sonra ise belirlenen bir metin çalışılmalı ancak zamanla bu metinlerin zorlaştırılmasına dikkat edilmelidir. 
Diksiyon Tekerlemeleri Çalışmak: Bu yöntem diksiyon düzeltme egzersizleri arasında en etkili olan yöntemlerden biridir. 
Çünkü diksiyon tekerlemeleri pratik yapma açısından önemli bir paya sahiptir bu sebeple diksiyon derslerinde bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.
Ayrıca bu yöntemin diğer bir katkısı ise yaşanan dudak tembelliğini ortadan kaldırmaktır. 
●   Taklit Yapmak: Bu konuda özellikle taklit yapılacak kişi bir spiker ya da program sunucusu olmalıdır. Çünkü bu kişiler eğitim hayatlarında diksiyon eğitimi almış ve bu işin piri kişilerdir. 
Bu yöntemle evde diksiyon uygulaması yapılırken hem sesimizi tanırız hem de ses tonumuzu kontrol altına almayı kolaylaştırmış oluruz. 
●   Ses Kaydı Yapmak: Hataları duyup veya görüp üzerinde yoğunlaşmak her zaman öğrenme konusunda etkili yöntemlerden biri olmuştur. 
Ses kaydı yöntemi konuştuğumuz anda yaptığımız hataları şeffaflıkla ortaya koyduğu için ise hatalarımızı telafi edebilmemiz açısından oldukça önemlidir. 
İşte bu gibi yöntemler sayesinde evde diksiyon uygulamaları yapılabilir ve uzun vadede çalışarak ayrıca sürekli olarak dikkat ederek düzgün konuşma sanatını hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz. YORUMLAR

  • 0 Yorum