Diş tartarı nedir? Diş tartarlarına uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?

Birçok kişinin muzdarip olduğu diş tartarı nedir? Diş tartarlarını evde temizlemek mümkün müdür? İşte detaylar...

Diş tartarı nedir? Diş tartarlarına uygulanabilecek doğal yöntemler nelerdir?
Editör: Senem Kara
15 Nisan 2021 - 06:00

DİŞ TARTARI NEDİR? 

Halk arasında daha çok diş taşı olarak bilinen diş tartarı nedir diye baktığımızda basit bir şekilde dişlere, diş etlerine, protezlere veya diş dolgusuna tutunarak oluşan yumuşak aynı zamanda yapışkan bir bakteri tabakasının tükürükte bulunan birtakım mineraller ile birleşmesi ve birleşme sonucunda sertleşmesi ile oluşan bir tabaka olduğu görülmektedir. 
Diş tartarına gerekli önemin verilmemesi veya çeşitli önlemlerin alınmaması ilerleyen süreçlerde farklı diş ve ağız rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. 
Peki oluşan diş tartarı nasıl temizlenir? Diş tartarlarını evde engellemek mümkün müdür? 

DİŞ TARTARLARINA DOĞAL YÖNTEMLER

Evde diş tartarı nasıl temizlenir sorusuna elbette doğal yöntemler ile cevap vermek mümkündür. Evinizde uygulayabilceğiniz basit ama etkili yöntemler rahatsız edici görüntüden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 
DİŞLERİNİZİ GÜNDE EN AZ 2 KEZ FIRÇALAYIN
Hoş olmayan görüntülere neden olan tartarı dişlerinizden uzak tutmanın en önemli adımı dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalamaktır. 
Düzenli fırçalama sonucunda tartar veya plaklar dişlerinizden uzak kalacaktır. 
DİŞ İPİ KULLANIN
Diş tartarlarını engellemenin bir diğer önemli adımı diş ipi kullanmaktır. Her ne kadar düzenli olarak diş fırçalasakta bazen diş fırçası dişlerin bütün bölgelerine erişemeyebilir. 
Bu sebeple diş ipi kullanmak fırçaların ulaşamadığı yemek kalıntılarını daha iyi temizleyecektir. 
Bu sebeple günde en az bir kere de olsa diş ipi kullanılması gerekmektedir. 
PLAK OLUŞUMUNU ENGELLEYEN GARGARA TERCİH EDİN
Diş tartarına evde uygulanabilecek bir diğer yöntem plak ve tartarı önleyen gargaraları kullanmaktır. Oluşmuş olan plakların çözülmesinde fazlasıyla etkili olan gargaralar elbette düzenli diş fırçalama ve düzenli diş ipi kullanımı ile birlikte çok daha fazla etki gösterecektir. 
DİŞLERİNİZİ HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI İLE FIRÇALAYIN 
Eski bir yöntem olan hindistancevizi ile diş fırçalamak tartar oluşumuna neden olan bakterilerin ağızdan uzak kalmasına yardımcı olmaktadır.
Sabahları yaklaşık 15- 20 dakika doğal hindistancevizi yağını dişlere fırça yardımı ile uygulamak tartar oluşumunu büyük oranda etkileyecektir. 
ELEKTRONİK DİŞ FIRÇASI KULLANMAYA ÇALIŞIN 
Elektrikli diş fırçalarının diğer diş fırçalarına göre dişleri daha iyi temizlediği bilinmektedir. Normal diş fırçalarının ulaşmadığı yerlere rahatlıkla ulaşan elektronik diş fırçaları uzun sürede tartar oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. YORUMLAR

  • 0 Yorum