Disgrafi nedir, Disgrafinin belirtileri nelerdir, Disgrafi tedavi edilebilir mi?

Disgrafi genel anlamıyla yazı yazamama sorunu olarak bilinmektedir. Peki çocuklarda küçük yaşta kendini belli eden disgrafinin detayları nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Disgrafi nedir, Disgrafinin belirtileri nelerdir, Disgrafi tedavi edilebilir mi?
Editör: Senem Kara
22 Ocak 2021 - 12:00 - Güncelleme: 22 Ocak 2021 - 20:33

Öncelikle öğrenme bozukluğuna bakacak olursak…Öğrenme bozukluğu ilk kez 1962 yılında tanımlanmıştır. Konuşma, dinleme, okuma, yazma gibi yeteneklerin öğrenilmeye başlanmasıyla kendini belli eden gelişim bozukluğudur. Bu bozukluk her ne kadar doğuştan gelse de merkezi sinir sisteminin işleyişindeki bozuklukta öğrenme bozukluğuna neden olabilmektedir.

Öğrenme bozukluğu genellikle öğrenme sürecinin başlamasıyla yani ilk öğretim döneminde ortaya çıkar. Okulda yaşanan yazı yazma, okuma, anlamama, dinleme gibi eylemlerle gözlemlenebilir.

Ancak belirtmek gerekir ki disgrafi çocukta zeka geriliği ya da gelişim sorunları olduğunu göstermez. Aksine bu çocuklar gayet normal hatta ileri zekalı olarak bilinmektedir. Bu probleme sahip çocukların sorunu yamuk, karmaşık el yazısı, zor okuma gibi şeylerdir. Ama verilmiş olan eğitim de bu duruma neden olmuş olabilir bu sebeple her yazısı kötü olan çocuğa disgrafi demek doğru olmaz.

Disgrafinin belirtileri nelerdir…Kimi çocuk okuma yazma öğrenirken zorluk çekebilir. Yukarıda da değindiğimiz gibi karmaşık ve okunamayan el yazısı bu durumun en önemli belirtisidir. Bunun yanı sıra harfleri, kelimeleri ters yazma ya da eksik yazma da diğer belirtiler arasındadır. Yazı yazamama güçlüğü tamamen beyinle alakalı olduğu için çocuk aynı zamanda kalemi düzgün tutamaz ve yazarken satırı takip edemez.

Diğer belirtilere baktığımızda çocuğun sıklıkla imla hataları yaptığını görürüz yani küçük büyük harflere dikkat etmez noktalama işaretlerini yanlış kullanır. Bunlara ek kelimeler arası boşluk bırakmaz ya da gerekmeyen yerlere boşluk bırakabilir.

Aynı zamanda saat okumada güçlük çeker, aritmetik alanda zorlanır, sağ sol, ön arka gibi yön sözcüklerini de birbirine karıştırır. 
 

Disgrafisi olan çocuklar nasıl davranışlar sergilerler…•    Zamanı verimli kullanamazlar.
•    Düşünmeden davranırlar.
•    Hiperaktif veya hipoaktif davranışlar sergilerler.
•    Arkadaş edinmede zorlanırlar çünkü iletişim sorunu yaşarlar.
•    İşitsel ve görsel algıda sorun yaşarlar.
 
Disgrafinin tedavisi mümkün müdür…


Uygulanan terapi eğitimleri çocuklarda yüzde yüze yakın sonuçlar sağlamaktadır. Ancak erken teşhis her sorunda olduğu gibi disgrafide de önem taşımaktadır. Yukarıdaki belirtilerden biri eğer gözlemleniyorsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Ayrıca ebeveynlerin yaptıracağı yazı çalışmaları da tedavide önemlidir. Eğer çocuk yazı yazmayı reddediyorsa çalışma yazı tahtasına yazma, parmak boyasıyla yazma gibi yöntemlerle eğlenceli hale getirilmelidir. Çocuk yazarken veya söylerken takılma yaşıyorsa da örneğin takıldığı sözcüğü birden fazla farklı cümleler kurarak tekrar etmesi sağlanabilir.

Unutmadan belirtmek gerekir ki bu belirtilerden herhangi biri varsa kesinlikle uzman görüşü alınmalıdır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum