Doğan Cüceloğlu'ndan anne babalara kitap tavsiyeleri; mutlaka okumalısınız

Anne baba olmanın güzel yanları olduğu kadar elbette zor yanları da vardır. Bu sebeple bu işin uzmanları da anne babalar için yol gösterici kitaplar kaleme almayı ihmal etmemişlerdir. Peki bu hassas konu için geçtiğimiz dönemlerde hayata gözlerini yuman iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu hangi kitapları tavsiye etmiştir? İşte sevilen yazarın ebeveynlere önerileri...

Doğan Cüceloğlu'ndan anne babalara kitap tavsiyeleri; mutlaka okumalısınız
Editör: Senem Kara
21 Şubat 2021 - 06:00
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve birçok kişiyi derin üzüntüye boğan iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu kitapları ile ne kadar adından bahsettirse de önerdiği kitaplar ile de insanlara yol gösterici olmuştur. 
Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını inceleyen Doğan Cüceloğlu birçok kitap önermiştir ancak bizler siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda anne babalar için önerdiği kitapları paylaşacağız.
Daha sonra farklı alanlarda kitap önerilerini de paylaşacağımız yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. 

İLETİŞİM UZMANI DOĞAN CÜCELOĞLU'NUN ANNE VE BABALARA ÖZEL ÖNERDİĞİ KİTAPLAR

1.    BEBEĞİNİZE FRANSIZ KALIN- PAMELA DRUCKERMAN
Doğan Cüceloğlu'nun ebeveynlerin mutlaka okuması gerektiğini söylediği ilk kitap olan Bebeğinize Fransız Kalın Pamela Druckerman tarafından kaleme alınmış ve tam 27 dile çevrilmiş satış rekorları kıran bir kitaptır. 
Kitap, Amerikalı yazar Druckerman'ın Paris’te yaşadığı dönemlerde dikkatini çeken Fransız usulü ebeveynlik üzerine kaleme alınmış bir eserdir. 
Yazarın dikkatini çeken küçücük Fransız bebeklerin deliksiz uykuları, haşlanmış sebze yemek için can atmaları ve ebeveynlerinin bir işle uğraşırken kendi başlarına oyun oynamaları üzerine merak uyandıran bu durumlar Pamela Druckerman'ın ilgisini üzerine çekmeyi başarmış ve bu başarının sırrı kalıcı hale getirilerek ebeveynlerin faydalanması sağlanmıştır. 
2.    ANNE OLMAK- HALUK YAVUZER 
Bir diğer Doğan Cüceloğlu önerisi olan Anne Olmak kitabı Prof. Dr. Haluk Yavuzer tarafından kaleme alınmıştır. 
Ebeveynlerin mutlu ve huzurlu çocuklar yetiştirmesinin yanı sıra anneliğin önemini de anlatan yazar, çocuk ve ebeveyn arasında mutlak itaatten çok olumlu insan ilişkilerinin ve bağımsızlığın kazanılması üzerine duruyor. 
Ayrıca yazar kitabında annede gelişen "aydın anne" durumunu, gelecek kuşakların sorgulayan ve araştıran bireyler olarak yetişmesinde önemli olduğunu dile getirmektedir.
3.    FİLM KULÜBÜ- DAVID GİLMOUR
Film Kulübü kitabı insanı derinden etkilemeyi başaran bir kitap olmasının yanı sıra samimi, dobra ve dokunaklı bir kitaptır.
Romanın baş karakteri Gilmour'un oğlunun yoldan çıkmak üzere olduğunu fark etmesi ile oğluna yetişkinliğe geçişin aşamalarını izledikleri filmler ile öğretmeye çalışan bir babanın mücadelesine okuyucular birebir şahit olmaktadır.
Samimi ve insanın içine işleyen bir baba oğul ilişkisini ele alan Film Kulübü kitabını mutlaka okumalısınız. 
4.  OTUZ MİLYON KELİME: ÇOCUĞUNUZUN BEYNİNİ GELİŞTİRİN- DANA SUSKIND, BETH SUSKIND 
Doğan Cüceloğlu'nun önerdiği bir diğer kitap olan Otuz Milyon Kelime çocuk gelişimi üzerine yazılmış ve ebeveynlere büyük katkılar sağlamayı başarmış bir kitaptır. 
Kitabın içeriğinde bilimsel çalışmalar ile desteklenmiş ve kanıtlanmış yöntemlerin bulunması ise ebeveynlerin içini rahatlatmaya yetmektedir. 
Çok beğenilen Otuz Milyon Kelime kitabı, aynı zamanda çocuk gelişimi konusunda en çok okunan kitaplar arasında bulunmaktadır. 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum