Doğan Cüceloğlu'ndan bir kitap tavsiyesi; Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor

A. Kadir Özer'in sınav sürecindeki öğrencilerin yaşamış olduğu kaygıyı ele aldığı kitabı hakkındaki detaylar nelerdir? Yazar A. Kadir Özer kimdir? İşte detaylar...

Doğan Cüceloğlu'ndan bir kitap tavsiyesi; Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor
Editör: Senem Kara
23 Mart 2021 - 09:00
Ülkemizde okullara giriş sınavları sebebi ile adeta çocukların ve ailelerinin yapmış olduğu savaş ileri boyutlara varmaya devam etmektedir. 
Ailelerin büyük maddi külfet altına girmesi nedeniyle çocuklarından olağanüstü başarılar beklemesi sonucunda ise öğrenciler bu yükün altında ezilmeye devam etmektedirler.
İşte hem bu durumdan hem de sınavın dayattığı psikolojik yüklerden yıpranan çocukların ne şekilde etkilendiği ele alan ve geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Doğan Cüceloğlu tarafından önerilen Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor kitabı birçok ebeveynin sınava hazırlanmakta olan çocuğuna bakış açısını değiştireceğinden eminiz. İşte Doğan Cüceloğlu kitap tavsiyeleri arasında yer alan eser hakkında detaylar… 

AYŞE VE AİLESİ SINAVA HAZIRLANIYOR KİTABI 

Uzun bir süredir öğrenciler ile sınavın bir kişilik olmadığı ve yalnızca bilgi düzeyi ölçümünün yapıldığı sınavlar hakkında  çalışan Profesör Doktor A. Kadir Özer, Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor kitabında bilgilerin kaygıdan korunmasını amaçlayan gerçekçi bir sınav tutumu çalışmasını temel almaktadır. 
Ayrıca öğrencilerin yaşadığı kaygının temelinde sınavda başarı sağlamak olduğunu belirten yazar, bu tutumu öğrencilerin ödediği bir fatura olduğunun da altını özellikle çizmektedir. 

A.KADİR ÖZER KİMDİR? 

Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor kitabı yazarı A. Kadir Özer kimdir diye bakacak olduğumuzda şunları söyleyebiliriz: Yazar Özer, lise eğitimini Darüşşafaka'da tamamlamıştır. Daha sonra 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. University of South Florida'da master, 1982 yılında ise doktora derecesi almıştır. 
Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan yazar, İstanbul, Boğaziçi, Marmara ve Bilgi üniversitelerinde çeşitli dersler vermiştir. 
Ayrıca Doğuş Üniversitesi bünyesinde bulunan Klinik Psikoloji Lisansüstü Programlar Koordinatörü olarak görev almıştır. A. Kadir Özer günümüzde ise kurucusu olduğu Düşünce- Davranış Eğitim ve Değişim bünyesinde psikoterapi ve eğitim çalışmaları ile ilgilenmektedir. 

YAZARA AİT KİTAPLAR NELERDİR?

A. Kadir Özer kitapları ise şunlardır:
Ben Değeri Tiryakiliği, Kaygı. Bir Kıvılcım Yeter, İletişimsizlik Becerisi, Üç Psikolojik Soru, Kişiliklerimizle Var Olmak, Gelişmek İçin Değişim, Kişiliğin Mi Var Derdin Var, Ayşe ve Ailesi Sınava Hazırlanıyor, Rorschach: Bütünleyici Sistem, Var Olmak Cesaret İster…YORUMLAR

  • 0 Yorum