Doğan Cüceloğlu'ndan evlilik ve ilişkiler üzerine kitap tavsiyeleri; mutlaka okumalısınız

Doğan Cüceloğlu kendi yazmış olduğu kitapların yanı sıra bizlere fayda sağlayabilecek başka kitapları da tavsiye etmekten çekinmemiş bir yazardır. İşte Cüceloğu'nun evlilik ve ilişkiler üzerine tavsiye ettiği kitaplar...

Doğan Cüceloğlu'ndan evlilik ve ilişkiler üzerine kitap tavsiyeleri; mutlaka okumalısınız
Editör: Senem Kara
02 Mart 2021 - 03:00
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve birçok kişiyi derin üzüntüye boğan iletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu kitapları kadar önerdiği ve ısrarla okunmasını dile getirdiği kitaplarla da anılmaktadır. 
Doğan Cüceloğlu'nun anne ve babalar için önerdiği ve anı- biyografi türünde önerdiği kitapları ise geçtiğimiz günlerde siz değerli okuyucularımız için paylaşmıştık. 
Bugün ise iletişim uzmanı olan yazarımızın evlilik ve ilişkiler üzerine önerdiği kitapları sizlerle paylaşmak için buradayız. İşte Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını inceleyen Doğan Cüceloğlu'nun evlilik ve ilişkiler üzerine tavsiye ettiği birbirinden önemli kitaplar… 

1.BAĞIRMAYAN KARI KOCA OLMAK: SAKİNLEŞMEK, BÜYÜMEK VE YAKINLAŞMAK- HAL EDWARD RUNKEL, JENNY RUNKEL

Edward Runkel ve Jenny Runkel tarafından yazılan Bağırmayan Karı Koca Olmak kitabı, kişilerin özlerine ulaşarak samimi bir şekilde kendilerini ifade etmelerini ve kalıcı bağlar kurmalarının yollarını anlatmaktadır. 
Ayrıca yazarlar bilinen diğer kitaplara göre mutlu evliliğin sırları veya eşinizi mutlu etmenin yollarını da sıralama klişesine düşmüyorlar! 
Tam tersine kişinin, kendisine odaklanmasını, eşinden nasıl biri olmasını arzu ediyor ise öncelikle kendisinin öyle olmasını ve bu sayede mutlu ilişkiye sahip olmanın kolaylıklarını anlatmaktadır. 
Ayrıca Bağırmayan Karı Koca kitabı, önerilerinin uygulanması ile yalnızca eşiniz veya sevgiliniz ile olan ilişkinizin değil diğer tüm ilişkilerinizin de iyileşeceğini vaat etmektedir. 

2.EVLİLİĞİ SÜRDÜRMENİN YEDİ İLKESİ- JOHN GOTTMAN

Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi kitabı, John Gottman'ın kaleme aldığı ayrıca Sosyal Zeka ve Duygusal Zeka yazarı olan Daniel Goleman'ın cümleleri ile "Duygusal zekalı ve uzun süreli bir evlilik için son derece pratik bir rehber" şeklinde nitelendirilen başucu kitabı olarak bilinmektedir. 
Evli çiftlerin alışkanlıklarını bilimsel olarak analiz etmiş olan yazar Gotmann, gerçek sorunları var olan eşlerin üzerinde denediği yedi ilkeyi ise şu şekilde sıralamaktadır.
●Eşinize yeniden saygı ve şefkat gösterebilmek için sevgi haritalarınızı genişletin. 
●Aşık olma nedeninizi kendinize hatırlatmak için birbirinize karşı sevgi ve hayranlığınızı geliştirin. 
●   Sorunlarınız olduğunda kaçmak yerine birbirinize yakınlaşın. 
●   Eşinizin sizi etkilemesine izin verin. 
●   Çözülebilir sorunlarınızı çözün. 
●   Kilitlenmenin üstesinden gelin. 
●   Ortak anlam yaratın. 

3.BİR İLİŞKİ 50 GÜNDE NASIL KURTULUR? - EBRU TUAY ÜZÜMCÜ 

Bir İlişki 50 Günde Nasıl Kurtulur kitabı, Ebru Tuay Üzümcü tarafından yazılmış roman tadında bir anlatı olarak bilinmektedir. 
Üzümcü kitabında bitmek üzere olan ilişkilerin evlilik danışmanı yardımı ile düzelmesini ve toparlanmasını konu almaktadır.
Roman esintileri veren kitap aynı zamanda birbiri ile yaşayan kişilerin duygu ve düşüncelerinin anlaşılması için yardımcı olurken aynı zamanda nasıl iyi bir eş ve ebeveyn olunur sorularına da cevap vermektedir.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum