Doğan Cüceloğlu'ndan iç dünyanıza yolculuk yapabileceğiniz 5 kitap önerisi

Doğan Cüceloğlu'ndan 5 farklı kitap önerisi ile karşınızdayız. Her birinin mutlaka okunması gereken bu kitapların hangileri olduğu ve hangi konuları işlediği ise haberimizin devamındadır. İyi okumalar...

Doğan Cüceloğlu'ndan iç dünyanıza yolculuk yapabileceğiniz 5 kitap önerisi
Editör: Senem Kara
23 Şubat 2021 - 03:00
Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve birçok kişiyi derin hüzne boğan, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını inceleyen Doğan Cüceloğlu kitapları kadar önerdiği ve ısrarla okunmasını dile getirdiği kitaplarla da anılmaktadır. 
Daha önceki yazımızda Doğan Cüceloğlu'nun anne ve babalara tavsiye ettiği birbirinden değerli kitapları sizlerle paylaşmıştık. 
Bugün ise iletişim uzmanı olan yazarımızın, okuyanların kendi dünyasına yolculuk yapmasını sağlayacak her biri ayrı değerli olan kitapları listeledik. 

İLETİŞİM UZMANI DOĞAN CÜCELOĞLU'NUN KİŞİLERİN KENDİ DÜNYASINA YOLCULUK YAPMASINI SAĞLAYACAK KİTAP ÖNERİLERİ:

1. HASTA TOPLUMLAR- ROBERT B. EDGERTAN
Yazar Robert Edgerton'un günümüzde yaşanan toplumsal yapıların çıkmazlarını ve evrimsel gelişimi anlamamız için hayati bir öneme sahip olan kültürel maladaptasyon konularını Hasta Toplumlar kitabında başarıyla işlemiştir. 
Ayrıca kitapta yalnızca ayrıcalık yaratan değil aynı zamanda muhtemel dönüm noktalarının da ele alındığı görülmektedir.
Bunların yanı sıra görecelikle ilgili olarak başka toplumların hasta olarak tanımlanamayacağı efsanesinin de yanlış olduğuna Robert Edgerton başarıyla değinmiştir. 
2. BİR SOSYOPATIN İTİRAFLARI: GÖZ ÖNÜNDE SAKLANARAK GEÇEN BİR YAŞAM- M. E. THOMAS 
Sosyopatlar uzman görüşlerine göre antisosyal kişilik bozukluğuna sahip kişiler olarak tanımlanmaktadır. Bilimsel kaynaklarda ise başkalarının haklarını ısrarla görmezden gelme ve ihlal etme durumu olarak açıklanmaktadır. 
Peki her gün karşılaştığımız ancak görmezden geldiğimiz sosyopatların iç dünyalarında bir gezintiye çıkmak ister misiniz? 
Eğer cevabınız evet ise size Doğan Cüceloğlu'nun okumanızı tavsiye ettiği Bir Sosyopatın İtirafları kitabını bizde şiddetle tavsiye ediyoruz. İlgilenenlere şimdiden iyi okumalar. 
3. ÖLÜMCÜL HASTALIK UMUTSUZLUK- SOREN KIERKEGAARD 
Varoluşçuluğun babası olarak bilinen Soren Kierkegaard, umutsuzluğun evrensel olduğunu ve insanların sonluluktan sonsuzluğa geçişinin umutsuzluk yoluyla gerçekleştiğini düşünmektedir.
Bu sebeple umutsuzluğun kaçınılmaz olduğunu ve bir kenara atılamayacağını belirten yazar, umut üzerine hep birlikte iyimser bir felsefe geliştirmenin ruha yapılabilecek en büyük saldırılardan biri olduğunu açıklamaktadır. 
Ayrıca Kierkegaard, kitapta bir dinin çerçevesi içinde yapıtlar üretmesine rağmen insanoğlunun en temel sorunlarını da ortaya koymaktadır. 
4. NORMALLİĞİN DELİLİĞİ- ARNO GRUEN
Doğan Cüceloğlu önerilerinden bir diğeri olan Normalliğin Deliliği kitabı, yaşadığımız dünyada insanları insan yapan değerlerin yok olmasına katlanamayanların deli, insanlığını kaybedenlerin ise normal olduğunun kabul edilişini konu almaktadır. 
5. GÜNÜBİRLİK HAYATLAR- IRVIN D. YALOM
Irvin Yalom tarafından ele alınan Günübirlik Hayatlar kitabı yazarın gerçek psikoterapi seanslarından esinlenerek yazmış olduğu gerçek hikayelerden oluşmaktadır.
Birçok şeye sahip olmasına rağmen hiçbir şekilde mutlu olamayan bir adama, sinir krizleri geçiren bir kadının yaşadıklarına yer veren kitap yine Doğan Cüceloğlu önerilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.YORUMLAR

  • 0 Yorum