Doğu- batı çatışmasını gözler önüne seren bir eser; Fatih Harbiye özeti

Batılı yaşama özenen genç bir kızın yaşadıklarını anlatan Fatih Harbiye hakkında detaylar... Peyami Safa'nın kaleminden çıkan Fatih Harbiye'nin özeti nedir?

Doğu- batı çatışmasını gözler önüne seren bir eser; Fatih Harbiye özeti
Editör: Senem Kara
26 Mayıs 2021 - 12:15

FATİH HARBİYE ROMANI HAKKINDA

Fatih Harbiye basım yılı 1931 olan Peyami Safa imzalı bir eserdir. Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Fatih Harbiye romanı modern bir hayat ve geleneksel bir hayat arasında bocalamakta olan Neriman karakterinin yaşamış olduğu kültürel çatışmaları ve psikolojik çatışmayı ele almaktadır.
Psikolojik bir roman olmasının yanı sıra sosyal bir sorunu da anlatan Fatih Harbiye konusunda verilmek istenen mesajlar bireyler aracılığı ile topluma aktarılmaya çalışılmıştır. 
Geleneksel semtin kızı olan muhafazakar Neriman’ın geleneklerinden kopmasını, batılı yaşama yönelmesini anlatan Fatih Harbiye doğu batı çatışmasının en önemli örneklerinden biri sayılmaktadır.

FATİH HARBİYE ÖZET

Darülelhan’da ud dersleri alan Neriman yedi yıldır babasının çok sevdiği Şinasi ile birliktedir. İki sevgilinin evlenmesi beklenirken Neriman’ın eve geç gelmeleri ve Macit isimli bir gençle görüşmeye başlaması Şinasi ile arasının açılmasına neden olmuştur.
Macit karakterinin Neriman’ı bir baloya davet etmesi üzerine baloya gidebilmek için babasından para almaya çalışan genç kız ailesinin içerisinde bulunduğu zorluklara rağmen babasına iyi bir şekilde davranarak istediğini elde etmeye çalışmaktadır.
Bu sürede ise Şinasi Neriman’daki değişimin farkına varmıştır ancak yapısı gereği sakin olduğu için herhangi bir şey yapmayı tercih etmemiştir.
Bir gün Şinasi Neriman’a bu konuyu açmıştır onun batıya olan merakını dile getirmiştir. Bu hayat için kendisine değil de Macit’e ihtiyacı olduğunu söyleyen Şinasi Neriman’ın sinir krizi geçirmesine neden olmuştur.
Kızının kötü durumunu gören Faiz Bey ise Neriman’ın derhal Şinasi ile evlenmesini istemektedir. Ancak Neriman babasından birkaç ay süre istemiştir. Ayrıca konuşma sırasında baloya gitmek istediğini ve bu baloya Şinasi ile gideceğini söyleyen Neriman babasına söylediği yalan sayesinde balo için izin almayı başarmıştır.
Ancak roman Neriman’ın dayısının kızlarından duymuş olduğu bir hikaye ile tam tersi yönde gelişmeye başlamıştır. Hikayeye göre kuzenlerinin tanımış olduğu bir Rus kız sevdiği erkeği zengin bir yaşam süren başka bir adam için terk etmiştir fakat daha sonra pişman olan bu kız intihar etmiştir.
Bu hikayenin ardından baloya gitmekten vazgeçtiğini söyleyen Neriman Macit’in özünde sahte bir insan olduğunu ve gerçekten sevdiği kişinin Şinasi olduğunu idrak etmiştir. Neriman’ın babasına baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile bir an önce evlenmek istediğini söylemesi üzerine roman sona ermektedir.

FATİH HARBİYE KARAKTERLERİ

Peyami Safa tarafından kaleme alına Fatih Harbiye baş kahramanları Neriman, Şinasi ve Macit’ten oluşmaktadır. İşte romanın diğer karakterleri ve özellikleri…
NERİMAN: Fatih semtinde yaşayan ve ud çalan Neriman her ne kadar geleneklere uygun bir kız olarak yetişmiş olsa da bir süre sonra Batı kültürü ve Batı kültürüne ait şeyleri merak etmeye başlamıştır. 
ŞİNASİ: Neriman karakterinin sevgilisi olan Şinasi Fatih’te yaşayan kültürlü, terbiyeli ve iyi eğitim almış bir gençtir. Yetişmiş olduğu ortamdan memnun olan Şinasi romandaki kültürüne bağlı ve bilinçli bir gençliği temsil etmektedir.
MACİT: Nazik, bakımlı, giyimine dikkat eden Macit batılı yaşama özen gösteren gençliğin temsilcisidir. Neriman ile aynı yerde musiki eğitimi alan Macit keman çalmaktadır. Neriman’ın Şinasi’den uzaklaşmasına neden olan karakter batılı yaşama uygun bir çevrede yaşamaktadır.
FAİZ BEY: Neriman’ın babası olan Faiz Bey ney çalmaktadır. Emekli Maarif Evrak Müdürü olan baba eski kültürün temsilcisidir ve kızına düşkündür.
GÜLTER: Faiz Bey’in ve ailesinin hizmetçiliğini yapmaktadır.
FAHRİYE: Neriman ve Şinasi’nin arkadaşıdır.
NEZAHAT: Şinasi’nin kız kardeşi olan Nezahat aynı zamanda Neriman’ın arkadaşıdır.
BÜYÜK ANNE: Neriman’ın büyük annesi temiz ve tertipli bir kadındır. Tarih okumaktan hoşlanan büyük anne Farisi ve Arapça bilmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum