Dostoyevski'nin en önemli romanlarından biri; Yeraltından Notlar kitabının konusu ve özeti

Dostoyevski'nin en çok okunan kitaplarından biri olan Yeraltından Notlar kitabı hakkında detaylar... Sevilen kitabın konusu ve özeti nedir?

Dostoyevski'nin en önemli romanlarından biri; Yeraltından Notlar kitabının konusu ve özeti
Editör: Senem Kara
27 Nisan 2021 - 06:00

YERALTINDAN NOTLAR KİTABI HAKKINDA DETAYLAR

Yeraltından Notlar Dostoyevski'nin en önemli eserlerinden biri olarak bilinmektedir. Yazarın Suç ve Ceza adlı romanından sonra en çok bilinen eseri olan Yeraltından Notlar kitabı varoluşçu ve sürrealist romanların önde gelenlerinden biridir.
Yazarın "yeraltı" olarak tanımladığı kavramın arka planında ise insanların bilinçaltı, iç dünyası ve düşüncelerinin yer aldığı görülmektedir.
Yeraltı tanımlamasını başarı ile uygulayan Dostoyevski, insanların iç dünyasına inerek okuyucuları etkilemeyi başarmıştır. Diğer yandan Gogol'ün etkisinden kurtulan yazarın kendi iç sesi ile yazmış olduğu Yeraltından Notlar kitabı oldukça özgün bir tarzda kaleme alınmıştır. 

YERALTINDAN NOTLAR KİTABININ KONUSU 

Yeraltından Notlar konusu karakterin iç dünyasını, kendi dünyasına çekilerek yaşamayı, düşünmeyi ve iç hesaplaşmalarını anlatmaktadır. 
İnsanlardan hoşlanmayan, sevmeyen hatta onlardan olduğu kadar kendinden de tiksinen aynı zamanda kendisini fazlasıyla değersiz gören ana karakterin inzivaya çekilerek bu şekilde yaşamayı tercih etmesini konu almaktadır. 

YERALTINDAN NOTLAR ÖZET

Yeraltından Notlar kitabı hayatının kapısını başka insanlara yani dış dünyaya kapatmış kırklı yaşlarında ismi belirtilmeyen birinin yeraltı dünyası ile başlamaktadır. 
İnsanlar ile diyaloğa girmeyen, kendi kabuğuna çekilerek orada yaşamayı tercih eden kahraman aynı zamanda insanlardan tiksinmektedir. Hatta bir süre kendisinden bile tiksinen kahraman, bir böceği dahi kendisinden daha değerli görmektedir. 
İsimsiz kahraman kendine ait düşünceleri, isyankar tavırları, hayal kırıklıkları, kızgınlığı, umutsuzluğu ile yaşamına devam etmektedir.
Ayrıca bir hayli kızgın olan kahramanın kızgınlığının asıl sebebi ise toplumun dışında olmasıdır. Kitabın ilk bölümünde yeraltı dünyası ile karşılaşan okuyucu, ikinci bölümde ise kahramanın gençlik yıllarında birkaç arkadaşı ile yarım kalan sohbetlerini tamamlamaya çalıştığına şahit olmaktadır. 
Arkadaşları ile vakit geçirmek isteyen ancak insanlar arasında soyutlaşmış olan isimsiz kahraman zamanla ruh halinin de etkisi ile insanlar ile sağlıklı ilişki ve diyalog kuramayan biri haline gelmiştir. 
Ana karakter ise bunun sebebinin diğerlerinden daha zeki bir insan olmasından kaynaklı olduğunu düşünmektedir. Ancak diğer yandan çabaları hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır hatta fevri hareketleri aşık olduğu kız ile ilişkisinin başlamadan sonlanmasına neden olmuştur. YORUMLAR

  • 0 Yorum