Dünya Edebiyatı'nın olmazsa olmaz eserleri; 2021 okuma listenizde olmalı

Geçmişten günümüze ulaşan yüzlerce önemli eser mevcut. Öyle ki, değerini kaybetmeyen bu eserler arasında Milattan Önce kaleme alınmış olanlar dahi var. Bu yazımızda sizler için Dünya Edebiyatı’nın olmazsa olmazlarını derledik. Keyifli okumalar…

Dünya Edebiyatı'nın olmazsa olmaz eserleri; 2021 okuma listenizde olmalı
Editör: Özden Özmen
15 Ocak 2021 - 19:00
Türü ne olursa olsun, her kitap okuyucusuna farklı bir dünyanın kapısını açarken bir yandan da kelime dağarcığımızı genişletir, hayal dünyamızı geliştirir. Bu nedenle bütün kitaplar özeldir. Fakat öyle eserler vardır ki, Dünya Edebiyatı onlar olmadan düşünülemez.

 

DÜNYA EDEBİYATI’NIN EN ÖNEMLİ ESERLERİ

Anna Karenina
Onlarca filme esin kaynağı olan Anna Karenina isimli eserde, 19. yüzyılda Rus aristokrasisine mensup genç ve güzel bir kadının yaşadığı yasak aşkın hikayesini anlatılır. Aşk, yüzlerce esere konu olsa da Anna Karenina’yı bu kadar özel kılan şey, Tolstoy’un destansı anlatımı…

Yazar: Lev Nikolayeviç Tolstoy
Basım yılı: 1877Devlet
Platon’un üniversite öğrencilerine özellikle tavsiye edilen ve diyalog şeklinde yazılmış eserinde, askerlik, devlette kadının yeri, çocukların savaşlara katılması gibi farklı konular alınmış. İdeal bir devletin nasıl olması gerektiğinin tartışıldığı, kaynan niteliğinde bir kitap.

Yazar: Platon
Basım yılı: (M. Ö. 380)

 

2021 OKUMA LİSTENİZDE MUTLAKA OLMALI

Böyle Buyurdu Zerdüşt
Tam adı "Böyle Buyurdu Zerdüşt: Herkes ve Hiç kimse için Bir Kitap" olan eser, Alman filozof Friedrich Nietzsche'nin felsefesini anlattığı en önemli eserdir. Kitabın ana karakteri Zerdüşt otuz yaşına geldiğinde her şeyi geride bırakıp dağlara çıkmaya ve kendisi ile baş başa kalmaya karar verir. Uzun zaman yalnızlığın tadını çıkaran Zerdüşt’ün düşüncesi değişir ve dağdan inmeye karar verir. Fakat onu bekleyen dünya artık çok farklıdır.

Yazar: Friedrich Wilhelm Nietzsche
Basım yılı: 1883Prens
Prens, Floransalı yazar Niccolo Machiavelli tarafından yazılmış ve Machiavelli’nin ölümünden 5 yıl sonra basılmış, politika hakkında bilimsel bir incelemedir. Floransa Aristokrasisi'nden olan yazar, bir devleti ele geçirmenin, yönetmenin ve korumanın en iyi yollarını okuyucuya anlatır. Machiavelli bu eseriyle kimilerince siyaset biliminin kurucusu olarak kabul edilmiştir.

Yazar: Niccolò Machiavelli
Basım yılı: 1532Kolera Günlerinde Aşk
Kolombiya’da geçen hikâye, Gabriel García Márquez'in en ünlü eserlerinden biridir. 19. yüzyılın sonları - 20. yüzyılın başları arasında Fermina Daza, Florentino Ariza ve Doktor Juvenal Urbino üçgeninde gelişen karşılıksız aşkı konu alan kitap, acı çekmenin yüce bir davranış olduğu fikrini yoğunlaşır.

Yazar: Gabriel Garcia Marquez
Basım yılı: 1985YORUMLAR

  • 0 Yorum