Dünyaca ünlü yazar George Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabının özeti

Günümüzde adından sıkça bahsedilen George Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabının özetini siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz... Yazarın en çok tercih edilen kitabı hakkında detaylar haberimizde, iyi okumalar...

Dünyaca ünlü yazar George Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabının özeti
Editör: Senem Kara
04 Nisan 2021 - 21:45

GEORGE ORWELL HAYVAN ÇİFTLİĞİ ÖZET

Orijinal adı ile Animal Farm olan Hayvan Çiftliği kitabı konusu ve karakterleri ile birçok kişinin ilgi duyduğu kitaplar arasında yer almaya devam ediyor. 
Son zamanların en çok önerilen ve okunan kitapları arasında yer alan Hayvan Çiftliği kitabının ilk yayın tarihi 1945 olarak bilinmektedir. 
Mecazi bir dil ile yazılan bu kitap aynı zamanda kara mizah ve fabl özelliği ile de dikkatleri çekmektedir. Yaklaşık 112 sayfadan oluşan Hayvan Çiftliği kitabı 1954 yılında ise Türkçeye çevrilmiştir. 
Çevirmenliğini Halide Edip Adıvar'ın yaptığı Hayvan Çiftliği kitabı Stalinizm'e karşı eleştirel bir dilin kullanıldığı eser olarak bilinmektedir.
Ayrıca içeriğinde hayvanlar alemini anlatıyor gibi görünse de aslında insan yaşamını ve sistem eleştirisini okuyucuya sunmaktadır.

HAYVAN ÇİFTLİĞİ ÖZET KISA

İngiltere'de bir çiftliğe sahip olan Bay Jones, sahip olduğu çiftliği oldukça kötü yönetmektedir. Çiftliğinde bulunan bütün hayvanları sömüren Bay Jones ayrıca çevre çiftlik sakinlerince de sevilmemektedir. 
Bu durumdan bıkan çiftlik hayvanlarının ise devrim planları yaptığı görülmektedir. Bu sebeple hayvan grubunun en akıllılarından biri olan Koca Reis'in bilgeliği sayesinde devrimin arkasındaki beyin olduğu görülmektedir. 
Koca Reis'in hayvan çiftliğinden gelen zulüm seslerine karşılıksız kalmadığı ve devrim planını açıkladı görülmektedir. Ancak devrimin beyni açıklamasının ardından kısa sürede öldürülmüştür. 

HAYVAN ÇİFTLİĞİ GENİŞ ÖZET 

Bay Jones hayvanlara değer vermeyen ve yem saatlerini unutan bir çiftlik sahibidir. Bu durum bir anda planlanmayan bir devrim hareketinin başlamasına neden olurmuştur ancak devrim çeşitli sebeplerden ötürü başarı ile sonuçlanmamıştır. Devrimin ardından ayaklanan hayvanlar çiftlikten gönderilmiştir ve çiftliğin adı da Hayvan Çiftliği olarak değiştirilmiştir. 
Diğer yandan Nopolyon ve Snowball adlı domuzlar, bu olaylardan sonra çiftliğe gelen iki domuzdur. Yönetim domuzlarda olduğu için ilk iş olarak Animalizm adı ile bir felsefe oluşturmuşlardır. 
Bu felsefe çevresinde domuzların  7 Emir adı verilen bir yasa çıkardıkları görülmektedir. Belirlenen kuralların hayvanlar tarafından kısa sürede hayata geçirilmesine rağmen ve iki domuz arasında düzeni sağlamalarına rağmen zaman içinde çekişmeler başlamıştır. 
Çünkü domuzların ikisi de lider olmak istemektedir. Bu gerekçe ile Snowball çok geçmeden Napolyon tarafından köpekler eşliğinde çiftliğinden sürülmektedir. 
Snowball çiftlikten sürülmeden önce  elektrik üretimi için bir proje ortaya koymuştur ancak Napolyon bu fikre karşı durmaktadır. 
Karşı durmasına rağmen Snowball sürülünce fikri kendi fikri gibi savunarak hayata geçirdiği görülmektedir. Napolyon'un hırsına yenik düştüğü için artık devrim fikri ikinci planda  kalmıştır.
Tüm bu olayların sonucunda ise hayvanlar yeniden sömürüldükleri döneme dönmüşlerdir ve çalışma saatleri sebebi ile zor anlar yaşamaktadırlar ayrıca  yemekleri de giderek azalmıştır.
Domuzlar yönetiminde olan çiftlikte yaşanan kötü olaylar domuzları etkilememektedir. Çünkü yönetimi ele alan domuzlar şişmanlamaya ve dinlenerek günlerini geçirmeye devam etmektedirler. Hayvanların eşit olduğu düşüncesinin ise en son Koca Reis tarafından dile getirildiği bilinmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum