Dünyanın en ilginç gelenekleri; seyahatlerde işinize yarayacak ipuçları

Gelenek, diğer adıyla anane, bir toplumda, bir toplulukta eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen kültürel kalıntılar anlamına gelir. Her toplumun kendine has yüzlerce hatta binlerce ananesi vardır. Bu ananelerin kimi, o topluluk haricindeki kişilere oldukça ilginç gelebilir. Bu yazımızda dünyanın dört bir yanında süregelen birçok farklı geleneğini bir araya getirdik. İşte o ilginç geleneklerden bazıları…

Dünyanın en ilginç gelenekleri; seyahatlerde işinize yarayacak ipuçları
Editör: Özden Özmen
17 Ocak 2021 - 15:16
Farklı ülkelerin geleneklerini öğrenmek, genel kültürünüze katkıda bulunacağı gibi yurtdışı seyahatlerinde bulunduğunuz ortama daha rahat ayak uydurmanızı sağlayacaktır. Ülke dışı gezi ve ziyaretler esnasında yerel kültüre saygı duymanız o toplulukta daha sevecen bir şekilde karşılanmanıza da neden olacaktır.

DÜNYA ÜZERİNDEKİ EN ALIŞILMADIK GELENEKLERDEN BAZILARI

İtalya gelenekleri

İtalya’dayken özellikle ev ziyaretlerinde tabağınızda hiç yemek bırakmamalısınız; tabağınızda yemek bırakmak, ev sahibine, sizin için hazırladığı yemeği beğenmediğinizi düşündürebilir. Yemeği beğendiğinizi göstermenin en iyi yolu ‘scarpetta’ yapmaktır.

Scarpetta, tabakta kalan sosa batırmak için koparılan küçük bir ekmek parçasıdır. Bu küçük ekmek parçasını sona kalan yemek sosuna batırıp tüm tabağı dolaştırarak yemeğinizi tamamen bitirip tabağı yeni yıkanmış gibi tertemiz hale getirmelisiniz.

 

Hindistan gelenekleri

Hindistan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız özellikle yemek yerken sağ elinizi iki elinizi kullanmaya alışmalısınız. Bu ülkede sağ elle yenen yemeğin tadının daha güzel geldiği ve o yiyeceği bizim için üreten doğayla daha büyük bir bağ kurulduğuna inanılır.
 

DÜNYANIN EN İLGİNÇ GELENEKLERİ

Nikaragua gelenekleri
Dünyanın en ilginç geleneklerinden biri Nikaragu'ya ait. Burada bir Nikaragualının dudaklarının sıklıkla öpücük verir gibi görünmesini yadırgamayın. Nikaragua ve diğer Latin Amerika ülkelerinde parmakla işaret etme hareketi yerini dudakla işaret etmeye bırakmıştır. Örneğin, birinden herhangi bir şey isterken parmakla işaret etmemeli, kafanızı hafifçe öne uzatarak dudaklarınızla işaret etmelisiniz.
Bulgaristan gelenekleri
Bulgaristan’da evet ve hayır derken yaptığınız kafa hareketlerini unutmalısınız. Bu ülkede evet için kafayı sağa ve sola, hayır içinse aşağı ve yukarı sallamak dışında bir şey yaparsanız yanlış anlaşılabilirsiniz. Bu nedenle en iyisi sözlü bir şekilde evet ve hayır demek…
İsveç gelenekleri
Bu geleneğe dünyanın en ilginç geleneği demek yerine en doğru geleneği demek gerekeceğini düşünüyoruz. İsveç’in en önemli geleneği “lagom”dur. Lagom, herkese yeter, ucu ucuna yeter gibi anlamlara gelmektedir.

Lagom’u bu denli önemli kılan ise, sahip olunan şeyin “yeterli” düzeyde olması, masadaki herkese yetecek bir şeyler sunabilmek, her şeyi ölçülü ve adil şekilde yapmaktır. Bu İsveç geleneği, burada eşitliğe verilen önemi gösterir.YORUMLAR

  • 0 Yorum