e-okul giriş ile karne notları 2021 öğrenilecek! e-karne nasıl alınır, ne zaman verilecek? Takdir ve teşekkür belgesi nasıl hesaplanır?

2020-2021 Eğitim yılının 1. Dönemi yarın sona eriyor. Öğrenciler bu dönem yazılı veya sözlü sınav olmadılar. Geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada notların neye göre belirleneceği belirtken karnelerin e-karne olarak verileceğini de duyurmuştu. Bu nedenle milyonlarca öğrenci ve veli e-okul sistemini ziyaret ediyor. Peki e - okul karne notlarına nasıl ulaşılır? E-karne nasıl alınır, ne zaman verilecek?

e-okul giriş ile karne notları 2021 öğrenilecek! e-karne nasıl alınır, ne zaman verilecek? Takdir ve teşekkür belgesi nasıl hesaplanır?
Editör: Özden Özmen
22 Ocak 2021 - 09:00
Milyonlarca öğrenci karne notlarını öğrenmek için sabırsızlanıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılı Mart ayında başlayan uzaktan eğitim, 2020-2021 yılı ilk döneminde kademe kademe açılsa da bir süre sonra vakaların artması nedeniyle yüz yüze eğitime tekrar ara verilmişti.
 

KARNELER E-OKUL’DAN ULAŞILACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim öğretim hayatıyla ilgili zaman zaman duyurular geliyordu. Bu duyurular arasında milyonlarca öğrencinin karnesi de yer alıyordu. Uzaktan eğitim gören ve yazılı-sözlü sınav olmayan öğrencilerin, derslere katılımı ve ödevlere göre karne notu alacağı belirtilmişti.
 

E-OKUL KARNE NOTLARI 2021 GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E-KARNELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Tüm öğrenciler e-karnelerine e-okul.meb.gov.tr internet sitesi üzerinden TC kimlik no ve okul numaraları ile ulaşabilecek. Aynı şekilde, takdir ve teşekkür belgelerine de sistem üzerinden erişebilecekler.

E-Okul girişi ile not bilgilerinizi menüdeki "Not Bilgisi" bölümüne tıklayarak öğrenebilirsiniz. E-Okul üzerinden sınav tarihleri, haftalık ders programı, nakil işlemleri, devamsızlık, öğrencinin okuduğu kitaplar gibi bilgiler de görüntülenebiliyor. Öğrenci ve velilerin merakla beklediği e-karne notları açıklanmaya başladı.

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler. Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

 
LİSE TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA
Okullara devamı sağlamak için çaba gösteren Milli Eğitim Bakanlığı, takdir teşekkür hesaplama kriterlerini değiştirmişti. Öğrencinin başarı puanı takdir ya da teşekkür belgesi almaya yeterli olsa da devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler şu şekilde;
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
 
a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.YORUMLAR

  • 0 Yorum