Ebru sanatı hakkında bilinmeyenler; nedir, nasıl uygulanır, icra etmek için gerekli malzemeler nelerdir?

Osmanlı'da "bulutlandırmak" olarak kullanılan ebru sanatı esasında renklerin su üstünde dansı olarakta adlandırılabilir. Günümüzde meslek olarak yapan ustalar olsa da yeni merak edenler hobi olarak yapmaya, öğrenmeye çalışıyorlar. Geçmişten günümüze gelen ebru sanatıyla ilgili neler söylenebilir, ebru sanatı nedir, yapımında kullanılan malzemeler nelerdir? İşte detaylar…

Ebru sanatı hakkında bilinmeyenler; nedir, nasıl uygulanır, icra etmek için gerekli malzemeler nelerdir?
Editör: Senem Kara
24 Ocak 2021 - 23:00

Ebru sanatı nedir? 

Günümüze yüzyıllar öncesinden gelen ebru sanatı kabaca özel bir su üzerine fırça yardımıyla serpiştirilen boya damlacıklarının biz denilen özel çubuğu kullanılarak şekillendirilmesi ve istenilen motiflerin yapılması ardından kağıt üzerine çekilmesi sanatı olarak tanımlanabilir. 

Bu sanatı icra ederken dikkat edilmesi gereken en önemli husussa kullanılan sıvı ürünlerin oda sıcaklığında olmasıdır ayrıca ürünlerin kaliteli olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. 

Yukarıda bahsedildiği gibi günümüzde ebru sanatı artık meslek olmaktan çok hobi olarak yapılmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz süreç içerisinde kendisini bu sanat dalında geliştiren birçok insan olduğu söylenebilir. 

 

Ebru çeşitleri nelerdir?


Ebru sanatı diğer birçok sanat dalı gibi farklı çeşitlerden oluşmaktadır. Bu çeşitler ise şunlardır: 
●    Battal ebru
●    Gelgit ebru
●    Bülbül yuvası ebru
●    Şal ebrusu 
●    Taraklı ebru 
●    Hatip ebru 
●    Çiçek ebru… 


 

Günümüzün önemli ebru sanatçıları kimlerdir? 

●    Mustafa Düzgünman
●    Sacit- Sami Okyay
●    Fuat Başar
●    Sabri Mandıracı
●    Sedat Altıngöz
●    İsmail Dündar
●    Mahmut Peşteli

 

Ebru sanatı için gerekli malzemeler ve özellikleri nelerdir? 


Ebru sanatı uygulanırken kullanılan malzemelerin birtakım özellikleri vardır. Bu malzemeler ve özellikleri şu şekildedir:

●    Kağıt: Kullanılacak olan kağıt olabildiğince emici ve parlak olmayan kağıtlardan tercih edilmelidir. 

●    Su: Genellikle kitreyle suya yoğunluk kazandırılır. Ancak kitreden başka boy tohumu ya da deniz kadayıfı gibi ürünler de kullanılmaktadır. 

●  Toprak Boya: Kullanılan boyalar topraktan hazırlanmaktadır. Çeşitli işlemlerden geçen topraklar kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ancak günümüzde toz boyalar daha çok kullanılmaktadır. 

●   Öd: Genel olarak büyükbaş hayvanların safra kesesinden elde edilir. Ayrıca kalkan balığının ödü de ebru sanatı için uygundur. 

● At Kılı- Gül Dalı: Fırça yapımında kullanılmak üzere genellikle at kılı kullanılmaktadır. Gül dalı ise esnek olduğu için ve küflenmediği için tercih edilmektedir. 

●    Biz: Motif yapımında kullanılan ucu metal çubuktur. 

●    Tekne: İçerisi kitre ve su ile doldurulan kapatır. 


Ayrıca sanatın esasen hangi ülkeden çıktığı bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda Hindistan topraklarından çıktığı yazmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise Türkistan- Buhara'dan çıktığı belirtilmektedir. 

Osmanlı'da ise ebru sanatı önemli bir iş kolu olmuştur. Türk tarihi açısından bu sanatla ilgili yazılmış bilinen en eski eser ise 1615 yılında yazılan Tertib-i Risale-i Ebri' dir.  


 YORUMLAR

  • 0 Yorum