En çok sevilen çocuk kitaplarından biri; Peter Pan özeti

Çocukların en sevdiği kitaplardan biri olan ve MEB 100 temel eser listesinde de yer alan Peter Pan kitabı hakkında detaylar... En çok satan çocuk kitaplarından Peter Pan'ın özeti nedir?

En çok sevilen çocuk kitaplarından biri; Peter Pan özeti
Editör: Senem Kara
02 Haziran 2021 - 18:15

PETER PAN KİTABI HAKKINDA BİLGİ

İskoç yazar James Matthew Barrie’nin yazmış olduğu Peter Pan kitabı bir çocuk kitabı serisidir. Yazarın ilk olarak oyun şeklinde düşündüğü bu eser 1911 yılında Peter Pan ve Wendy olarak roman haline getirilmiştir.
Dünya üzerinde hala en çok okunan ve en çok satan çocuk kitaplarından biri olan Peter Pan her dönem de çocuk klasikleri arasında ilk sırada yer almayı başarmıştır.
Ayrıca Peter Pan adlı kahramanın yazarı oyundan ve kitaptan elde edilen gelirlerin tamamını Great Ormond Street Hospital for Sick Children ismindeki çocuk hastanesine bağışlamıştır.

PETER PAN KİTABININ ÖZETİ

Darling ailesi şirin bir evde yaşamaktadır. Ancak anne Darling bir süredir sıkıntılı içerisindedir çünkü çocukları Düşler Adası adındaki bir yerden ve orada bulunan Peter Pan isimli hayali bir kahramandan bahsetmektedirler.
Anne çocukken duymuş olduğu bu masala çocuklarının gerçekmiş gibi inanmasına fazlasıyla rahatsız olmaktadır. Ancak çocukları her defasından Peter Pan’ın yanlarına geldiğini ve onlarla oyun oynadığını anlatmaktadır.
Diğer yandan bir gece yarısı Peter Pan eve gelmiştir ve bu zamana kadar gerçek olmadığını düşündükleri bu çocuğu karşılarında görmüşlerdir. Ancak Peter Pan bu sırada gölgesini  burada unutup kaçmıştır ve ilerleyen günlerde gölgesini almak üzere yeniden çocukların evine gelmiştir.
Bu defa yanına çocukları da Peter Pan onları Düşler Ülkesi’ne doğru götürmektedir ancak anne Darling bu duruma çok üzülmektedir.
Fakat çocuklar Wendy, John ve Michael bu durumdan oldukça memnundurlar. Uçmayı da öğrenen çocuklar nihayet Düşler Ülkesi’ne gelmişlerdir.
Burada ise Peter Pan’ı kovalayan korsanlar ve korsanları da kovalayan Kızılderililer vardır ve çocuklar bu nedenle Peter Pan’ın arkadaşlarının yanında kalmaktadırlar.
Diğer yandan Kara Kanca isimli bir korsan da Peter Pan’ı yakalamak ve onu öldürmek istemektedir ancak hiçbirinde onu öldürememiştir. 
Bunun üzerine ise Peter Pan’ın arkadaşlarını ve çocukları kaçıran Kara Kanca onları bir gemide öldürecekken Peter Pan onları kurtarmıştır. Kara Kanca ise yapmış olduğu kötülüklerin ardından timsahlara yem olmuştur.
Bütün maceraların ardından çocukların eve dönme vakti  gelmiştir. Anne ve babalarını özleyen Wendy, John ve Michael’in gidişine Peter Pan çok üzülmüştür ancak ailelerini çocuklarını gördükleri için mutlu olmuşlardır.
Aradan geçen zaman sonrasında üç kardeş büyümüştür ve evlenmişlerdir. Wendy’nin kızını da alıp düşler ülkesine götüren Peter Pan kızı geri götürdüğünde Wendy çoktan ölmüştür. Ancak Peter Pan bu sefer de Wendy’nin torunu olan Margaret’in rüyalarına girmeye başlamıştır. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum