Epoksi ile evde yapabileceğiniz 5 farklı proje

Esnek yapısıyla kaplama ve birçok farklı tasarımda kullanılan epoksi, son yıllarda popüler bir hobi malzemesi haline geldi. Yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayarak evinizin neredeyse her yerinde dekorasyon malzemesi olarak kullanabileceğiniz gibi farklı tasarımlarla kendi mobilyanızı bile yaratabilirsiniz. Epoksi ile evde yapabileceğiniz beş farklı proje önerimize göz atmak ister misiniz?

Epoksi ile evde yapabileceğiniz 5 farklı proje
Editör: Özden Özmen
16 Şubat 2021 - 01:20
Reçine ve sertleştiricinin karıştırılmasıyla elde edilen epoksiyi şeffaf ve renksiz olarak kullanmaktan sıkılanlar içine renklendirmek de mümkün! Ancak içerdiği kimyasallar nedeniyle gözlük, maske ve eldiven kullanılması gerekiyor.

EPOKSİ İLE NELER YAPILABİLİR?

Mutfak tezgahlarınızı epoksi kullanarak yenilemeniz mümkün!
Mutfak tezgahları eskiyen ya da hep aynı tezgahı görmekten sıkılanlar diledikleri desen ve renkle çok da uygun bir maliyetle yepyeni bir tezgah elde edebilirler. Reçineyi epoksi boyası kullanarak renklendirebilir ya da kurutulmuş çiçekler, yapraklar, taşlar ile doğal bir görüntüye de kavuşabilirler.
Bunun için ihtiyacınız olan şeyler, istediğiniz tezgah boyutunda bir kalıp, süslemek için malzemeler, renklendirmek için epoksi boyası ve tabi ki yaratıcılık! Klasik bir görüntüden yana olanlar epoksi boyası ile mermer ya da ahşap görünümü elde edebilirler.

Epoksi ile zevkinize göre bir masa tasarlayabilirsiniz
Epoksi reçinesi ve birkaç parça masif ağaç ile çok şık bir masa tasarlayabilirsiniz. Kendi tasarımınızı olan bu masayı tasarlayıp reçinenizi masif ağaç parçaları ile bir araya getirdikten sonra uygun materyallerle masanıza son dokunuşlarınızı yapabilirsiniz. Kuruma işlemi sonrası evinizin ya da ofisinizin yeni masasının içinizi açacağı kesin…

EPOKSİ İLE HER YER FARKLI BİR TASARIM

Kahvenizi kuruttuğunuz çiçeklerle süslediğiniz bir tepside içmek ister misiniz?
Epoksi, son yıllarda sadece kaplama ve yenileme yaparken kullanılmıyor. Bu mucizevi materyal ile mutfağınız için dekoratif ürünler de tasarlayabilirsiniz. Şık bir sunum tepsisi, mutfak saati ya da bardak altlığı… Kolayca elde edebileceğiniz kalıplarla istediğiniz şekilde dekoratif ürünler elde edebilirsiniz.

Kurumuş epoksi sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmadığından dolayı, kendi bardağını tasarlayıp kahvesini keyifle bu bardaktan içenler de var! Siz de çok sevdiğiniz bir çiçeği kurutup bardak kalıbı ve reçine ile mucizeler yaratabilirsiniz.

Epoksi ile bebeğinizin saçını ya da çok sevdiğiniz bir objeyi kolye olarak boynunuzda taşıyabilirsiniz
Epoksinin kullanım alanı öylesine genişledi ki, anneler bebeklerin ilk saçını kolye olarak boynunda taşımaya başladı. Dünyanın en güzel ve özel duygusunu tadanlar iyi bilir ki, bebeğin bir saç teli anne babaları mutlu etmeye ya da duygulandırmaya yeter…
Bebeğinizin saçlarını kolye ya da bileklik olarak sürekli üzerinizde taşıyabilir ya da çok sevdiğiniz bir objeyi yine takı olarak tasarlayıp kullanabilirsiniz.

Epoksi ile evinizin zeminini değiştirebilirsiniz
Epoksinin yer zemininde hatta tavanda kullanımı birkaç yıldır oldukça yaygın. Özellikle banyolarda deniz efekti bulunan epoksiyle hazırlanmış zeminlere ya da pamuk gibi bembeyaz bulutlu bir tavana rastlamak mümkün…


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum