Evlerimizde bulunan doğal antibiyotikler nelerdir, hangi besinler sıklıkla tüketilmelidir?

İçinde bulunduğumuz kış şartları düşünüldüğünde sıklıkla çeşitli enfeksiyon temelli problemler yaşayabiliriz. Peki birçoğumuzun evinde bulunan temel besinlerle enfeksiyonları engelleyebilir miyiz? Detaylar haberimizde...

Evlerimizde bulunan doğal antibiyotikler nelerdir, hangi besinler sıklıkla tüketilmelidir?
Editör: Senem Kara
27 Ocak 2021 - 09:20
Antibiyotikler bakteri temelli enfeksiyonları engellemek adına kullanılan ilaçlardır. Bu önemli ilaçlar ise doğru zamanda doktor gözetiminde kullanılmadığı takdirde birtakım problemler yaratabilir. 

Örneğin antibiyotikler kısa süre içerisinde bakterilere karşı çözümler üretebilidiği için her zaman savunma mekanizmalarına zarar verebilir. 

Bu  gerekçeyle de devlet kontrolsüz antibiyotik kullanımının önüne geçebilmek için bazı girişimlerde bulunmuştur. Artık kafamıza göre alamadığımız antibiyotiklerin yerine ise doğal ürünler tercih edilmeye başlanmıştır. 


 

Doğadan gelen doğal antibiyotikler ve faydaları nelerdir? 


●    SARIMSAK: Sarımsak herkesin bildiği üzere doğal antibiyotiklerin başında gelmektedir. Evlerimizde sıklıkla kullandığımız bu besin ise faydaları sandığımızdan çoktur. 

Ancak bizim için önemli kısmı alisin özünün antibakteriyel bir özelliğe sahip olmasıdır. Böylece zararlı bakterileri öldürürken yararlı bakterilere dokunmayan sarımsak kokusuna aldırış edilmeden sıklıkla tüketilmelidir. 

●    BAL: Bal antik çağlarda yaraların tedavi edilmesinde kullanılıyordu. O zamanlardan günümüze kadar ise etkili antibiyotik olarak kullanılmaya devam ediyor. 

Bal antiseptik özelliğe sahip olduğu için de bakterilerin engellenmesine karşı sıklıkla kullanılmaya devam edilmektedir. 

●    ELMA SİRKESİ: Elma sirkesi salata veya yemeklerde kullanıldığı takdirde kanı alkalize etme özelliğine sahiptir. Bu sayede ise zararlı bakteri ve toksinler vücuttan kolaylıkla atılmış olur. 

●    KEKİK YAĞI: Eski zamanlardan beri kullanılan kekik yağı içerisinde bulunan karvakol maddesiyle vücut direncini artırmaktadır. 

Ayrıca kekik yağı vücuttaki parazitlerin oluşumlarına karşı da oldukça büyük bir engelleme yapmaktadır. 


●    ZERDEÇAL: Bu mucizevi baharat yaraların iyileşmesinde etkili olduğu kadar enfeksiyonların tedavi süreçlerinde de fazlasıyla  etkilidir ve bu sebeple de  sıklıkla kullanılmaktadır. 


●    EKİNEZYA: Bu bitki çoğunlukla yaraların iyileşmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca bakteri temelli enfeksiyonlarında engellenmesinde oldukça başarılıdır. 

Doğal antibiyotikler arasında her zaman ilk akla gelenler arasında olan ekinezya aynı zamanda kan zehirlenmelerinde de kullanılmaktadır. 


●    ZENCEFİL: Doğal antibiyotikler arasında her zaman ilk akla gelenlerden olan zencefil birçok hastalıkta kullanılmaktadır. 

Ancak enfeksiyon ve bakteri anlamında en çok kullanıldığı alan diş eti enfeksiyonlarıdır. 


●    GREYFURT ÇEKİRDEĞİ ÖZÜ: Greyfurt çekirdeği özü antiseptik özelliği ile çok sayıda virüs, bakteri ve mantar oluşumunda etkilidir. 

Aynı zamanda içinde yer alan antioksidanlar dolayısıyla da bağışıklık sistemi dirençli tutmaktadır. 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum