Fransız İhtilali'nde yaşanan bir aşk hikayesi; Lyon'da Düğün özeti

Stefan Zweig'in yazmış olduğu Lyon'da Düğün eseri hakkında detaylar... Lyon'da Düğün'ün konusu ve özeti nedir?

Fransız İhtilali'nde yaşanan bir aşk hikayesi; Lyon'da Düğün özeti
Editör: Senem Kara
01 Haziran 2021 - 14:00

LYON’DA DÜĞÜN KİTABI HAKKINDA

Orijinal adı Die Hochzeit Von Lyon olan Lyon’da Düğün adlı eser Stefan Zweig tarafından yazılmıştır. 1908 ve 1920 yılları arasında dergilerde tefrika edildiği bilinen eserin daha sonra kitap haline getirildiği bilinmektedir.

LYON’DA DÜĞÜN KONUSU

Fransız Devrimi sırasında yaşanmakta olan kargaşa ve zulüm dolu günlerde insanlara umut veren bir aşk hikayesini konu alan Lyon’da Düğün 1793 yılında kentte bir hapishane ilginç bir nikaha şahit olmaktadır.

LYON’DA DÜĞÜN ÖZET

Fransız İhtilali’nin yaşandığı günlerden bir gün bir kadın nişanlısından haber alabilmek amacı ile sahtekar ve aynı zamanda ikiyüzlü bir adam olan Josef Fıko’nun yanına giderek ondan yardım istemiştir.
Josef Fıko ise kadına yardımcı olmak ister gibi davranışlarda bulunarak devrimci olan nişanlısının bugün gelen bir habere göre vurularak öldürüldüğünü söylemiştir. 
Nişanlısının öldürüldüğünü duyan kadın ise büyük üzüntü ile orada bulunan insanlara katiller diyerek bağırmaya başlamıştır. Josef Fıko’nun yanından bağırarak ayrılan kadın devrimcilerin içine dahil olarak yapılan eylemlere katılmaya başlamıştır. Ancak bu kadın bir süre sonra yakalanarak idam edilecek olan diğer devrimcilerin yanına koyulmuştur. Kadın ise aradığı nişanlısının burada olduğu fark etmiştir.
Birbirinden habersiz olan iki sevgili birbirlerini hasretle kucaklamışlardır ve burada bulunan diğer mahkumlar da fazlasıyla duygulanmışlardır. Bu duruma kayıtsız kalmayan mahkumlar iki sevgiliyi evlendirmek için harekete geçmişlerdir.
Mahkumların arasında yer alan papaz sayesinde nikahlarını kıyılan bu iki gencin nikahı büyük coşku ile kutlanmıştır. Ertesi gün idam edilecek bu mahkumlar ellerinde bulunan eşyalarını ise bu çifte hediye etmişlerdir.
Ertesi gün erken saatlerde askerler idam mahkumlarını idama götürmek için ahırın kapısına gelmişlerdir ve burada bulunan idam mahkumlarını teker teker ölüme götürmüşlerdir.
LYON’DA DÜĞÜN ALINTISI
•“Hiçbir şey tanımıyorum, hiçbir şey bilmiyorum, hiçbir şey yapmıyorum, amaçsızlık yüzünden yıkılıyorum. Günlerdir hiçbir yaşantı bilmedim, tanıdık bir yüze rastlamadım; binlerce insan arasında yalnız olmanın ne demek olduğunu bilemezsin.”
•"Bu sessizlik o kadar belirgin, o kadar aydınlıktı ki sanki başka bir dünyadan ansızın gelip geçen bir haykırıştı, ama aynı zamanda en ilgisiz kişinin bile karşı koyamayarak sessizlikten ve bunalımdan kendini kurtaracağı gibi aydınlık ve neredeyse çınlayan bir haykırıştı."
•"Fakat hayat mucizeleri sevse de, gerçek mucizeler konusunda cimri davranır."YORUMLAR

  • 0 Yorum