George Orwell'den Papazın Kızı; konusu, karakterleri ve özeti

İngiliz yazar George Orwell'in ilk kez 1935 yılında okuyucuya sunduğu Papazın Kızı kitabı hakkında detaylar nelerdir? Konusu ve özeti nedir? İşte detaylar...

George Orwell'den Papazın Kızı; konusu, karakterleri ve özeti
Editör: Senem Kara
28 Nisan 2021 - 06:00

PAPAZIN KIZI HAKKINDA 

Papazın Kız George Orwell tarafından kaleme alınmıştır. Orijinal adı A Clergyman's Daughter olan kitap iki dünya savaşı arasında kalan dönemde İngiltere'nin kırsal bir bölgesinde yaşamakta olan papazın kızı Dorothy'nin hikayesini anlatmaktadır. 
İngiliz yazar George Orwell'in yazmış olduğu kitap aynı zamanda 327 sayfa olarak okuyucu karşına çıkmaktadır. 

PAPAZIN KIZI KONUSU

Papazın Kızı konusu İngiltere'nin kırsal kesiminde yaşayan papazın kızı Dorothy'nin babasının ona yüklemiş olduğu büyük  sorumlulukları yerine getirme hikayesini anlatmaktadır. 
Dorothy'nin Tanrı'ya inancı sebebi ile omuzlarına binen birçok sorumluluğu yerine getirme çabasına mutlaka tanık olmalısınız… 

PAPAZIN KIZI KARAKTERLERİ

Dorothy: Çalışkanlığı ile tanınan Dorothy papazın kızıdır. Babasına kilise ve dükkan işlerinde yardımcı olmaktadır.
Warburton: Ana karakterin komşusudur ve onun hakkında kasabada dedikodular yaymıştır. Ancak daha sonra Dorothy'nin kasabaya dönmesine yardımcı olmuştur.
Nobby: Dorothy'nin evsiz arkadaşıdır. Hırsızlık yaptığı için hapishaneye girmiştir.
PAPAZIN KIZI ÖZET
Dorothy çalışkan, sadık aynı zamanda yaptığı işlerin hesabını verebilen kendine güveni olan bir aile kızıdır. Bütün zamanını babasına ve kilisenin işlerine ayırmaktadır. Ancak bu işler ile o kadar meşguldür ki kendi ile ilgilenmeye vakit bile bulamamaktadır. 
Annesi tarafından yıllar önce terk edilen Dorothy'yi ise herkes çok sevmektedir. Aynı zaman da kasaba halkı Dorothy'nin sorumluluklarından ve meşguliyetinden habersizdir. 
Esnaflara karşı borcu bir hayli artmış olan bu kızın Tanrıya olan inancı ise her şeyin üstündedir. Öyle ki aklından kötü bir şey geçirmeye kalksa kendisine iğne batırmaktadır bu sayede ise kötü düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmaktadır. 
Diğer yandan komşuları Warburton, papazın kızı Dorothy'nin bu şekilde inançlı olmasını hayatının getirmiş olduğu şartlardan kaynaklı olduğunu düşünmektedir. 
Komşusunun bir dedikodu yaymasından önce hafızasını kaybeden kız, kendisini bir anda bambaşka bir şehirde bulmuştur. 
Burada evsizler ile tanışan Dorothy zamanla Nobby ile yakın arkadaş olmuştur ancak Nobby yapmış olduğu hırsızlık nedeni ile hapse düşmüştür. 
Tüm bu olaylardan sonra hafızası yerine gelen Dorothy ise babasına bir mektup yazarak başından geçen olayları anlatmıştır fakat kasabada kız hakkında asılsız dedikodular dolaşmaktadır. 
Bir süre sonra kuzeni tarafından bulunan Dorothy öğretmen olarak çalışmaya başlamıştır ancak okul müdiresi fazlası ile paragöz bir kadındır ve onun için önemli olan yalnızca zengin ailelerdir. 
Dorothy bir süre sonra okuldaki görevinden ayrılmıştır bu sırada ise komşusu Warburton onu kasabaya geri götürmek için gelmiştir. 
Kasabada dolaşan dedikodular ise bitmiştir ve bütün kasaba halkı Dorothy'nin suçsuz olduğuna inanmıştır ancak yeni hayatına alışmaya çalışan papazın kızı artık inançsız biri haline gelmiştir.YORUMLAR

  • 0 Yorum