Gerçek bir hayat hikayesi; Sol Ayağım kitabının konusu nedir? Yazarı Christy Brown kimdir?

Fiziksel engellerine rağmen hayata tutunmayı başarmış ve dünyaca tanınan bir yazar olmayı başarmış olan Christy Brown kimdir? Meşhur kitabı Sol Ayağım'ın konusu nedir?

Gerçek bir hayat hikayesi; Sol Ayağım kitabının konusu nedir? Yazarı Christy Brown kimdir?
Editör: Senem Kara
03 Nisan 2021 - 23:00
Yazıldığı günden beri en çok okunan otobiyografik eserlerden bir olan Sol Ayağım kitabı orijinal adı ile My Left Foot dünya edebiyatında kendisine yer bulan ve birçok okuyucu tarafından sevilerek okunan bir romandır. 

SOL AYAĞIM KİTAB ÖZETİ

Sol Ayağım kısa özetine baktığımızda beyin felci ile dünyaya gelen ve vücudunun yalnızca bir kısmını kullanabilen Christy Brown'un yaşam hikayesine şahit olmaktayız. 
Ancak Sol Ayağım geniş özetine baktığımızda ise doğumu sırasında beyin felci geçiren ve hayatını yalnızca sol ayak parmakları ile devam ettiren İrlandalı yazar, ressam ve şair olan Christy Brown'un görmekteyiz.
Ancak elbette kitabın içeriği bu kadarı ile sınırlı değildir. Ayrıca bir engel ile hayata gelen Brown'un hayata tutunma hikayesinin, ailesi ile yaşamış olduğu zorlukların aynı zaman da kendi dünyasında yaşamış olduğu birtakım problemlerin de okuyucu ile buluşturulduğu Sol Ayağım kitabı azim ve sevginin bir insanın hayatında ne gibi farklılıklar yaratabildiğini de gözler önüne sermektedir. 
Hayatını yalnızca sol ayağı ile devam ettirmeyi başaran Christy Brown'un başarı hikayesine ve ailesi ile yaşadığı günlere tanıklık etmek isteyenlere önereceğimiz bu biyografik kitabı mutlaka okumalısınız.

YAZAR CHRISTY BROWN HAKKINDA 

Christy Brown 1932 yılında Dublin'de dünyaya gelmiştir. 23 çocuklu bir ailenin hayatta kalan 13 çocuğundan biri olan yazar Christy Brown doğuştan beyin felci ile yaşamını sürdürmüştür. 
Uzun bir süre boyunca hareketsiz yatan ve konuşmadan yaşayan Christie Brown doktorların söylediğine göre fiziksel engellinin yanı sıra zihinsel engelli olarakta dünyaya gelmişti. 
Ancak annesinin sevgisi, azmi ve kararlılığı ile verdiği çeşitli eğitimler sonucunda zaman içerisinde sol ayağını kullanabilmiştir. 
Kullanabildiği sol ayağı sayesinde ve annesinin büyük desteği ile yazdığı Sol Ayağım kitab özeti ise yukarıdaki şekildedir. 
Christy Brown her ne kadar fiziksel engeller ile dünyaya gelmiş olsa da edebiyat dünyasına adını yazdırmayı başarmıştır ve birçok kişinin tanığı bir yazar haline gelmiştir. 
Hatta Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın okunması gereken 100 Temel Eseri' nde de yer almıştır. 
Neredeyse tüm yaşamını Dublin sınırları içerisinde geçiren Christy Brown 1981 yılında hayatını kaybetmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum