Gezgin, Ermiş, Deli gibi eserlerin sahibi Halil Cibran kimdir; diğer eserleri nelerdir?

Okurlarının “içimize işleyen satırların sahibi” sözleriyle nitelendirdiği, sayfa sayısı oldukça az olmasına rağmen bıraktığı etki büyük olan kitapların yazarı Halil Cibran kimdir? Eserleri nelerdir?

Gezgin, Ermiş, Deli gibi eserlerin sahibi Halil Cibran kimdir; diğer eserleri nelerdir?
Editör: Özden Özmen
13 Ocak 2021 - 12:00

Ermiş, Bir Gözyaşı Bir Tebessüm, Asi Ruhlar, Kırık Kanatlar, Kum ve Köpük, Rüzgâr Gülü, Deli, Dünya Tanrıları, İnsanoğlu İsa, Gezgin gibi birçok esere imza atan Cibran, kısa yaşamında oldukça etki uyandırmıştır.
 

HALİL CİBRAN KİMDİR?

Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair ve filozof Halil Cibran, 1883 yılında dünyaya  gelmiştir. 1895’te ailesi ile birlikte ABD'ye göç eden Cibran, Boston şehrinde okula başladığında bir öğretmeni tarafından yaratıcılığı fark edilince, aynı öğretmen vasıtasıyla fotoğrafçı ve yayıncı F. Holland Day'le tanışmıştır.

Halil Cibran’ın çizimleri ilk kez 1904’te Boston'daki Day's stüdyosunda sergilenmiş ve Arapça ilk kitabı 1905'te New York'ta yayımlanmıştır. Cibran, yeni tanıştığı hayırsever biri olan Mary Haskell'in yardımıyla 1908'den 1910'a kadar Paris'te sanat okumuş ve oradayken, Jön Türk Devrimi'nden sonra Osmanlı İmparatorluğu'nda isyanı destekleyen Suriyeli siyasi düşünürlerle tanışmıştır. Halil Cibran'ın bazı yazıları, fikirleri nedeniyle Osmanlı yetkilileri tarafından yasaklanmıştı.

48 yıllık kısa yaşamında eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandıran, şiirleri yirmiden fazla dile çevrilen Cibran, aynı zamanda başarılı bir ressamdı. Resimlerinin bazıları hala dünyanın birçok şehrinde sergilenmeye devam etmektedir.

 

HALİL CİBRAN’IN KİTAPLARINDAN BAZILARI

Kırık Kanatlar’dan alıntı;
“Bugün, aradan geçen yıllar sonra o güzel rüyadan geriye etrafımda görünmez kanatlar gibi duran acı dolu anılardan başka bir şey kalmadı. Bu acı kalbimin derinlerini kederle sarıyor ve gözlerimin yaşlarla dolmasına neden oluyor.”

Gezgin’den alıntı;
“Bir ağaç demiş ki adama, “Köklerim ta dipte kızıl topraktadır benim ve sana meyvemi vereceğim.” Adam cevaplamış, “Ne kadar da benziyoruz. Benim de kızıl toprakta köklerim. Sana kendi meyveni ikram etme gücü bahşeden bu kızıl toprak, bana da onu şükranla kabul etmeyi öğretir.”

Kum ve Köpük’ten alıntı;
“Ne büyük düşüncesizliktir karıncanın meşguliyetini çekirgenin şarkı söylemesinden üstün tutmak.”
“Yalnızca güzelliği yaşarız. Geri kalan her şey beklemenin bir türüdür.”


Deli’den alıntı;
Erkek kardeşim dağ ve kız kardeşim denizin arasında oturuyorum. Biz üçümüz biriz yalnızlıkta ve bizi birbirimize bağlayan sevgi derin, güçlü ve tuhaf. Hayır, kız kardeşimin derininden derin, erkek kardeşimin gücünden güçlü ve benim deliliğimin tuhaflığından da tuhaf bu sevgi.

Gri şafağın bizi birbirimize görünür kılmasının üstünden asırlar geçti; onca dünyanın doğumuna, erişkinliğine ve ölümüne şahit olduk ama hala genç ve şevk doluyuz.”YORUMLAR

  • 0 Yorum