Göz altı morluğu nedir? Göz altı morluğu neden oluşur ve geçirmenin yolları nelerdir?

Birçok kişinin başına gelebilen göz altı morluklarının nedenleri nelerdir? Morlukları evde geçirmenin yolları mümkün müdür? İşte göz altı morluklarına dair bilinmesi gereken her şey...

Göz altı morluğu nedir? Göz altı morluğu neden oluşur ve geçirmenin yolları nelerdir?
Editör: Senem Kara
16 Nisan 2021 - 06:00

GÖZ ALTI MORLUĞU NEDİR? 

Göz altı morluğu kişilerin göz altlarının kendi derisinin renginden daha koyu bir tonda gözükmesidir. Sağlık açısından sorunların habercisi olabilen göz altı morluğu aynı zamanda estetik olarak da birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biridir. 
Ancak göz altı morlukları estetik açıdan ziyade çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olduğu için önem verilmesi gereken konulardan biri olarak bilinmektedir. Peki ama göz altı morluğu neden olur? Göz altı morluğu nasıl geçer? Göz altı morluğu tedavisi nasıl yapılır? İşte detaylar… 

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUR? 

Genellikle uzun süren uykusuzluk hali veya yorgunluk sonucu belirginleşen göz altı morluklarının aslında birçok nedeni bulunmaktadır. 
Örneğin göz altı morlukları tamamen genetik nedenler ile oluşabilmektedir. Ayrıca ciltte mevcut olan melanin isimli maddenin yoğunlaşması sonucunda da göz çevresindeki renkler artabilmektedir. 
Diğer yandan yüz hatları, yüzdeki çıkıntılı kemikler, belirgin göz altı çukurları veya göz altında bulunan damarların şişmesi de göz altı morluklarına neden olabilmektedir. 
Elbette yaşlanma ile beraber cildin incelmesi, vücuttaki kolajen miktarının azalması, sigara, alkol, kafein ürünlerinin fazlaca tüketilmesi de göz altı morluklarına sebep olabilmektedir. 

GÖZ ALTI MORLUĞU NASIL GEÇER? 

Rahatsız olunan göz altı morluklarından kurtulmak için ilk yapılması gereken morluğun nedenini tespit etmektir. Eğer herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa alternatif yöntemler tercih edilmelidir. 
Örneğin göz altı morlukları ile başa çıkabilmek için ilk etapta yapılabilecekler şunlardır:
● Beslenme düzenine dikkat edilerek dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. 
●   Kahve veya alkol gibi kafein içeren içecekler azaltılmalı ve günde en az üç litre su tüketilmelidir. 
●    Vücutta eksik olan vitaminler takviye edilmelidir. 
●    Cilt tipi ile uyumlu göz altı kremleri sürülmelidir. 
●    Günde en az yedi saat uyumaya özen gösterilmelidir. 
●   Uzun süreli bilgisayar ve telefon kullanmaktan, televizyon seyretmekten uzak durulmalıdır. 
●    Eğer bu gibi yöntemler ile soruna çare bulunamıyorsa göz altı morluğu tedavisi olarak ışık dolgusu adı verilen uygulama tercih edilmelidir. 
GÖZ ALTI MORLUĞU İÇİN MASKE TARİFİ
Göz altı morluğu için maske yapmak sorundan kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Özellikle 1 yemek kaşığı gül suyu ve 2 tatlı kaşığı kadar süt ile elde edilen karışım bu soruna çözüm olabilmektedir. 
Ayrıca yine 2 çay kaşığı Türk kahvesi ve 2 çay kaşığı kadar hindistancevizi ile hazırlanacak olan karışım göz altı morluklarına düzenli kullanımda fayda sağlayacaktır. 
GÖZ ALTI MORLUĞUNA İYİ GELEN YAĞLAR
Maske ile uğraşmak istemeyenlerin imdadına koşan göz altı morluğuna iyi gelen yağlar şu şekildedir:
●    Badem yağı
●    Gül yağı
●    Yasemin yağı
●    Hindistancevizi yağı
●    ZeytinyağıYORUMLAR

  • 0 Yorum