Green Card hakkında bilinmeyenler; başvuru şartları ve gerekli evraklar nelerdir?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Green Card sonuçlarının ardından Green Card nedir, ne işe yarar gibi sorular bilmeyenler tarafından merak edilmektedir. Peki ama gündemde yer alan Green Card hakkında detaylar nelerdir? Haberimizde...

Green Card hakkında bilinmeyenler; başvuru şartları ve gerekli evraklar nelerdir?
Editör: Senem Kara
11 Mayıs 2021 - 15:00
2021 yılı Green Card sonuçlarının 8 Mayıs Cumartesi günü açıklanmasının ardından Green Card nedir ve nasıl başvurulur gibi sorular da yeniden araştırılmaya başlandı. Peki ama çekiliş ile belirlenen Green Card hakkında detaylar nelerdir? İşte Green Card hakkında bilinmesi gerekenler… 
Her yıl binlerce vatandaşın başvurduğu Green Card resmi ismi ile Daimi İkametgah Kartı, Birleşik Devletler Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Birleşik Devletleri'nde kalıcı ikametgah ve çalışma hakkını sağlayan aynı zamanda bu hakkın verildiğine delil olarak kişilere verilen bir belgedir. 
Green Card'a sahip kişiler Yeşil Daimi İkametgah Sahibi veya Yeşil Kart sahibi olarak adlandırılır ve her yasal kalıcı oturma iznine sahip göçmene hükümetce Daimi İkametgah Kartı verilir.
Ayrıca Birleşik Devletler'e yerleşim hakkını kazanmış 13.2 milyon kişi olduğu ve bunların 8.9 milyonunun ABD vatandaşlığına geçtiği bilinmektedir. 

GREEN CARD KURALLARI NELERDİR? 

1.Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine uygun ülkeler listesini açıklamaktadır. Türkiye'nin de dahil olduğu listede pek çok ülke yer almaktadır. 
2.Green Card başvurusu yapmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Lise mezunu olmayan adayların ise son beş yıl içerisinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az iki yıl süre ile çalışmış olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. 
3.Başvuru için gereken yaş 18'dir.
4.Gerekli başvuruların resmi web sayfasından kabul edildiği bilinmektedir. Posta veya elden başvurunun olmadığı da bir diğer önemli noktadır. 
5.Başvuru için istenen fotoğrafların mutlaka istenen ölçülerde olması gerekmektedir. 
6.Başvuru sürecinde başvuru sahibine verilen konfirmasyon numarasının kaybedilmemesi gerekmektedir. Çünkü numarayı kaybeden kişilere yeni bir numara verilmemektedir. 
7.İngilizce yeterliliği aranan kriterler arasında yer almamaktadır. 
8.Maddi bir güce sahip olup olmamak başvuru sürecini etkilememektedir. 

GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Green Card başvuruları online olarak yapılmaktadır. Ayrıca ücretsiz olan başvurular 2021 yılı içerisinde Ekim ve Kasım ayları arasında yapılmıştır. 
Diğer yandan ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişilerin yalnızca bir kez başvuru yapma hakkı vardır. Aynı kişi adına yapılmış olan birden çok başvurunun tüm başvurularının geçersiz kabul edileceği bilinmektedir. 
Başvuru işlemlerinin www.dvlottery.state.gov adresinden online olarak yapıldığı aynı zamanda başvuru sırasında başvuran kişinin kimlik bilgilerinin, vatandaşı olduğu ülkeye ait bilgilerin ve varsa eş ve çocuklarına ait bilgilerin ibraz edilmesi gerekmektedir. 

GREEN CARD ALMAK İÇİN GEREKENLER NELERDİR? 

1.Taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi 
2.Dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğraf (50×50 mm boyutunda güncel, taranmamış, arka fon beyaz ve gözlüksüz) 
3.Evli olan kişilerin eşinin ve varsa 21 yaşından küçük tüm çocuklarının biyometrik fotoğrafları (yukarıdaki özelliklerde olacak) 
4.Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (anne, baba ve çocuk bilgilerini içerecek) 
5.İkametgah belgesi 
6.Mezuniyet belgesiYORUMLAR

  • 0 Yorum