Güneş kremi alacaklara tavsiyeler; güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı kullanılması gereken güneş kremini alacaklar nelere dikkat etmelidir? İşte 4 adımda doğru güneş kremine sahip olmanın yolları...

Güneş kremi alacaklara tavsiyeler; güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
18 Mayıs 2021 - 23:20
Yaz aylarının gelmesi ve tatil sezonunun açılması ile birlikte güneş kremlerine yönelik araştırmalar yeniden başlamıştır. Özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için tercih ettiği güneş kremi faydaları ise saymakla bitmiyor. 
Özellikle güneş ışınlarından koruyan güneş kremi aynı zamanda bilindiği üzere güneş yanıklarına ve cilt üzerinde meydana gelen renk değişimlerine karşı da etkili bir üründür. 
Diğer yandan cilt kanserine karşı savaşan güneş kremi güneşe alerjisi olanların ve aşırı açık tene sahip olanların adeta hayatını kolaylaştırmaktadır. 
Ancak yaz kış fark etmeksizin kullanılması gereken güneş kremi özellikle güneşin kendini gösterdiği bu aylarda özellikle kullanılmalıdır.
Peki ama cilt sağlığımız için fazlasıyla önemli olan güneş kremi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Piyasada bulunan çeşit çeşit güneş kremlerinden hangisini tercih etmeliyiz? 

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 4 ÖNEMLİ NOKTA 

1.CİLT TİPİNİZE GÖRE KREM SEÇİN

Güneş kremi tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta cilt tipine uygun bir krem seçmektir. Güneş kreminin doğru bir koruma sağlaması için çok önemli olan bu noktaya göre kuru cilt tipine sahip olan kişiler nemlendirici bazlı bir ürün tercih etmelidir ancak yağlı cilt tipine sahip kişiler su bazlı ürün tercih etmelidir. 

2.KREMİN İÇERİĞİNİ MUTLAKA İNCELEYİN 

Güneş kremi tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kremin içeriğinin temiz olmasıdır. Ancak daha da önemlisi UVA ve UVB adlı güneş ışınlarına karşı koruma içeren maddeleri barındırmalıdır. 
Bu sebeple geniş spektrumlu olarak adlandırılan kremlerin tercih edilmesi aynı zamanda titanyum dioksit ve çinko oksit içerikli kremlerin alınması gerekmektedir. 
3.KORUMA FAKTÖRÜNÜ İHTİYACINIZA GÖRE BELİRLEYİN
Güneş kremi tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise koruma faktörü yani SBF değeridir. Ancak koruma faktörüne dair bilinmesi gereken en önemli şey yüksek korumaya sahip güneş kremlerinin güneşten daha fazla korumadığıdır yani yüksek faktörlü güneş kremleri güneşin etkilerinden daha uzun süre korumaktadır. 
Örneğin 30 faktöre sahip bir güneş kremi yaklaşık olarak iki saat korumak sağlamaktadır. 
4.SON TÜKETİM TARİHİNE DİKKAT EDİN
Güneş kremleri üzerlerinde belirtilen son tüketim tarihine yaklaştıkça koruma özelliğini kaybetmektedir. Bu sebeple son kullanma tarihi geçmiş veya günü geçmek üzere olan güneş kremleri koruma sağlamayacağı için kesinlikle kullanılmamalıdır.
Ayrıca güneş kreminin güneşe çıkmadan en az yarım saat önce kullanılması gerekmektedir. Cildin derinlerine nüfuz eden güneş kremi koruma etkisini daha fazla arttırmaktadır. 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum