Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri; boyun fıtığı ağrılarını azaltmak için neler yapılabilir?

Günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu boyun fıtığı ağrılarını azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evde uygulanacak basit uygulamalar ile şikayetlerden kurtulabilir miyiz? Detaylar haberimizde...

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri; boyun fıtığı ağrılarını azaltmak için neler yapılabilir?
Editör: Senem Kara
23 Mayıs 2021 - 06:00
Boyun bölgesinin zorlanması, diskin su kaybetmesi ve hareketsiz yaşam gibi nedenler ile meydana çıkan boyun fıtığı boyun hareketlerinin kısıtlanmasına neden olurken aynı zamanda çeşitli ağrılara da sebep olmaktadır.
Kemik yapısına ya da disklerin aşınmasına bağlı olarak da ortaya çıktığı bilinen boyun fıtığının genellikle stres kaynaklı olduğu görülmektedir.
Diğer yandan yaşamında egzersize yer vermeyen, düzenli beslenmeyen ve hareketsiz bir şekilde yaşayan insanlar da sıklıkla görülen boyun fıtığı travma sonucunda da oluşabilmektedir.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Şiddetli ağrılara sebep olan boyun fıtığı ilk zamanlarda kasılmalar ile kendini belli etmektedir. Ağrıların giderek artması ise ciddi riskleri beraberinde getirmektedir. Peki ama boyun fıtığını işaret eden belirtiler nelerdir?
1.Boynun ani hareketleri yapamaması
2.Boyun, omuz ve kollarda uyuşmanın yaşanması
3.Sırt ağrılarının şiddetlenmesi
4.Ensede başlayan ağrılar
5.Kas spazmı
6.Eller ve kollarda karıncalanma ya da uyuşmanın artması
7. Eller ve kollarda kas gücü azalması
8.Kulak çınlamaları
9.Odaklanma problemi
10.Baş dönmesi
11.Bulantı

BOYUN FITIĞI AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Boyun fıtığı sorunu yaşayanlar boyun fıtığına karşı iyi gelen yöntemlerin ne olduğunu merak etmektedirler. Bu konuda ise belli yöntemler boyun fıtığı ağrısını tamamen ortadan kaldırmaya yetmese de ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.
Örneğin yüzmek doğru hareketler ile gerçekleştirildiğinde boyun fıtığı ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Yani yüzmek boyun kaslarının çalışmasına ve ağrıların hafiflemesinde etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.
Bir diğer hafifletme yöntemi boyun fıtığı için özel üretilmiş olan yastıklardan temin etmektir. Ayrıca magnezyum takviyesi almak veya içeriğinde magnezyum bulunan besinler tüketmek de ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.
Bir diğer yöntem olarak bilinen ve doktorların ameliyattan çok önerdiği akupunktur tedavisi de boyun fıtığı ağrılarına iyi gelmektedir.
Bu yöntemlerin dışında bitkisel içerikli yağlar ile başta boyun bölgesi olmak üzere el, kol, omuz ve sırta masaj yapılması da boyun fıtığından şikayetçi kişilerin ağrılarının hafiflemesinde etkili olmaktadır.
Ancak bu yöntemlerden hariç en önemli yöntem mümkün olduğunca stressiz bir yaşam sürmektir. Stresli yaşamın bir sonucu olan boyun fıtığı, kaslar ve sinirlerin olumsuz etkilenmesi sebebiyle de ortaya çıkmaktadır. Ancak kişilerin strese karşı kendilerini korumaya alması boyun ağrılarının da azalmasında gözle görülür sonuçlar ortaya koyacaktır.

BOYUN FITIĞI AĞRISI EVDE NASIL GEÇER?

Boyun fıtığı ağrısı yaşayan kişiler evde neler yapabileceklerini merak etmektedirler. Peki ama evde dikkat edilerek ağrıları hafifletmek mümkün müdür? Evde boyun fıtığına karşı neler yapılabilir?
Boyun fıtığına karşı öncelikle yastık ve yatak seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Sert bir yatak tercih edilmelidir aynı zaman da ince bir yastık kullanılmalıdır mümkünse yastıksız yatılmalıdır.
Doktor kontrolünde ağrı kesici ve kas gevşetici haplar kullanılmalıdır.
Duruş biçimine özen gösterilmelidir. Telefon veya bilgisayar gibi cihazlar göz hizasında kullanılmalıdır.
Sertleşmiş kaslara ılık havlu uygulaması yapılarak kasların gevşemesi sağlanmalıdır.
Düzenli masaj uygulanmalıdır.YORUMLAR

  • 0 Yorum