Halide Edip Adıvar'ın ilk anı kitabı; Mor Salkımlı Ev'in özeti nedir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Halide Edip'in anılarının anlatıldığı Mor Salkımlı Ev'in özeti nedir?

Halide Edip Adıvar'ın ilk anı kitabı; Mor Salkımlı Ev'in özeti nedir?
Editör: Senem Kara
10 Haziran 2021 - 19:00

MOR SALKIMLI EV ROMANI HAKKINDA

Mor Salkımlı Ev Halide Edip Adıvar tarafından yazılmış bir romandır. Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden biri olan Halide Edip Adıvar’ın çocukluk yıllarından yetişkinlik yıllarına kadar ki hayat hikayesini anlatan Mor Salkımlı Ev türü itibari ile anı romanıdır.
Yazarın çocukluğunun ilk yıllarından başlayan eser, gençliğini, yazmış olduğu ilk yazılarını, ilk evliliğini ve ayrılığını okuyucu ile paylaşırken aynı zamanda Milli Mücadele dönemi ile Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerine de değinmiştir.
Ayrıca ilk kez 1926 yılında yayınlanan eserin Memoirs of Halide Edip adı ile İngilizce olarak yayınlandığı 1950li yılların ortalarında Yeni İstanbul Gazetesi’nde tefrika edildiği ve yazarın vefatından kısa bir süre önce ise kitap olarak yayınlandığı bilinmektedir.

MOR SALKIMLI EV ÖZET KISA

Halide Edip, 1882 yılında Mehmet Bey’in ve Bedrifem Hanım’ın kızı olarak mor salkımlı bir evde dünyaya gelmiştir. Annesini daha çocuk yaşında verem hastalığı nedeni ile kaybeden Halide Edip annesini çok az hatırlamaktadır.
Ayrıca Haminne olarak hitap ettiği anneannesi yazarın hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Anneanne Nakiye Hanım fazlasıyla merhametli ve cömert bir kadındır. 
İşte böyle bir kadın ve sütninesi ile birlikte vakit geçiren Halide Edip ayrıca en iyi arkadaşı ve annesinin ilk evliliğinden olan Mahmure ablası ile de vakit geçirmekten hoşlanmaktadır.
Ayrıca Halide’nin babası olan Mehmet Bey işi gereği genellikle sarayda kalmaktadır ancak annesinin ölümü sonrasında hassas bir kız haline gelen küçük kız sürekli olarak babasını istemektedir.
Mehmet Bey ise bir süre sonra yeni bir evlilik yapmıştır ve Yıldız semtinde bir ev kiralamıştır. Üvey annesi ile yaşamak zorunda kalan Halide Edip her ne kadar yeni semtine alışamasa da üvey annesi ile bir yakınlık kurabilmiştir.
Ancak yine de aklında hep doğmuş olduğu Mor Salkımlı Ev vardır. Diğer yandan babasının kurallarına dayanmakta güçlük çeken kız Rum bir kadının yönetmiş olduğu çocuk yuvasına gönderilmiştir.
Çocuk yuvasındaki tek Türk olan küçük kız yaşamış olduğu olaylar sonucunda hastalandığında ise babası tarafından yeniden mor salkımlı eve gönderilmiştir.
Beş yaşında olmasına rağmen kitap okuma isteği her geçen gün daha da artan Halide Edip’e babası özel bir hoca tutmuştur. Diğer yandan dayısını kaybeden ancak ikiz kız kardeşlerinin doğumuna sevinen Halide Üsküdar’da bulunan konağa taşınmıştır.
Bu konakta farklı alanlarda eğitim görmeye başlamıştır ancak müzik alanında başarılı olamamıştır. Konağa Halide’ye ders vermek üzere gelen Ahmet Ağa ise hayatında büyük değişimlere neden olmuştur.
Diğer yandan babasının yeni bir evlilik yapması üzerine evlilikten nefret eder bir hale gelmiştir. Bu sırada bir kız kolejinde ders almaya başlayan Halide Edip matematik hocası olan Salih Zeki ile evlenmiştir. Bu evlilikten iki oğlu olan yazar 1908 yılında bir gazetede yazı yazmaya başlamıştır ancak 1909 yılında öğretmenlik mesleğini yerine getirmiştir. 
İlk eşi ile yolları ayrılan Halide Edip 1917 yılında ise Adnan Adıvar ile hayatını birleştirmiştir.YORUMLAR

  • 0 Yorum