Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığa iyi gelecek yöntemler nelerdir?

Hazımsızlık her gün karşılaşabileceğimiz bir sindirim problemidir. Ancak ramazan ayının gelmesi ile daha sık yaşanabilmektedir. Peki ama hazımsızlık yani şişkinlik hakkında detaylar nelerdir? Yaşanan hazımsızlığı hangi yöntemlerle durdurabiliriz?

Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığa iyi gelecek yöntemler nelerdir?
Editör: Senem Kara
14 Nisan 2021 - 18:33

HAZIMSIZLIK NEDİR? 

Hazımsızlık halk arasında bilinen adı ile şişkinlik, yemeklerden sonra hissedilen, kişileri rahatsız eden sindirim problemlerinin geneline verilen addır. 
Kişiden kişiye değişmekle birlikte birçok farklı nedeni bulunan hazımsızlığın, günümüzde her üç kişiden birinde görüldüğü bilinmektedir. 
Diğer yandan hazımsızlık sorunu, yemek yeme alışkanlıklarıyla da doğrudan bağlantılıdır. Yani sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerde görülme ihtimali, sağlıklı ve düzenli beslenenlere oranla iki kat daha fazladır.

HAZIMSIZLIĞA NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR? 

Şişkinliğe yani hazımsızlığa neden olan faktörler genel olarak şunlardır:
1- Hızlı yemek yeme alışkanlığı: Hazımsızlık sorununun en önemli nedenlerinden biri olan hızlı yemek yeme alışkanlığı, genellikle akşam yemeklerini hızlı bir şekilde, yeteri kadar çiğnemeden yiyen kişilerde görülmektedir.
Bu durumu engellemek için ise alınan her lokma defalarca çiğnenmeli veya kısa süreli yemek araları verilmelidir.
2- Aşırı gazlı içecek tüketmek: Öğünlerde sıklıkla gazlı içecek tüketmek bireylerde hazımsızlığın had safhada yaşanmasına neden olmaktadır. 
Bu içecekler, içeriğinde asit ve birçok zararlı bileşen bulundurduğu için yemeklerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesine engel olmakla birlikte  kişilerin midelerinde rahatsızlık hissetmelerine neden olmaktadır.
3- Sağlıksız beslenme: Belli başlı fast-food gıdalarını sıklıkla tüketmek çoğunlukla hazımsızlığa neden olmaktadır. Çünkü hamburger veya patates kızartması gibi ürünler yapay katkı maddeleri ile pişirilmektedir. 
Bu durum ise midenin bu besinleri tam anlamıyla sindirememesine neden olmaktadır. Ayrıca donmuş yağ oranı yüksek olan gıdaların da midede şişkinliğe ve aşırı gaz birikimine neden olduğu bilinmektedir. 
4- Aşırı baharat tüketimi: Yemeklerin vazgeçilmezi olan baharatların tüketimi hazımsızlık şikayetlerinin bir hayli  artmasına neden olmaktadır. Özellikle fazlasıyla keskin olan pul biber, nane ve kekik hazımsızlık şikayetlerinin artmasına sebep olmaktadır. 

HAZIMSIZLIĞA KARŞI NELER YAPILABİLİR? 

Hazımsızlığa ne iyi gelir diye baktığımızda ise şunlar söylenebilir:
1- Maden suyu içmek: Yemeklerden on - on beş dakika sonra maden suyu içmek hazımsızlğa karşı etkili yollardan biri olarak bilinmektedir. 
2- Zencefil çayı: Zencefil ile evde hazırlanabilecek bitki çayları hazımsızlık problemlerine direkt olarak iyi gelmektedir. 
3- Karbonatlı su içmek: Karbonatlı su içmek hazımsızlık sorunlarına çare olurken aynı zamanda mide yaralarını da iyileştirmektedir. Karbonat bir kaşığı geçmeyecek şekilde su ile karıştırılarak tüketilmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum