Heimlich manevrası ne demektir, hangi durumlarda uygulanmalıdır, bebek ve çocuklara uygularken nelere dikkat edilmelidir, yetişkinlere nasıl uygulanır?

Genellikle insanlar tarafından adı dahi bilinmeyen hayat kurtarıcı özelliğe sahip Heimlich Manevrası nedir? Uygulamanın doğru teknikleri nelerdir? Heimlich Manevrasını uygularken nelere dikkat edilmelidir? Manevrayı uygularken yetişkinler ve yaşı küçüklerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Acil yardımdan ne zaman yardım alınmalıdır? Detaylar haberimizde…

Heimlich manevrası ne demektir, hangi durumlarda uygulanmalıdır, bebek ve çocuklara uygularken nelere dikkat edilmelidir, yetişkinlere nasıl uygulanır?
Editör: Senem Kara
21 Ocak 2021 - 03:00

Acil yardım uygulamalarının en önemli adımlarından biri olan Heimlich Manevrası'nın asıl amacı kişinin nefes borusuna kaçan herhangi bir yiyecek parçasının veya yabancı cismin karın boşluğuna baskı yapılarak çıkarılması işlemidir. 

Yediden yetmişe herkesin nefes borusuna bir şeyler kaçabilir ve bu durum ölümcül olabilmektedir. Bu sebeple Heimlich Manevrası'nın olabildiğince hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir ve bu konuda bilgili olan bir kişinin yapması da ayrıca faydalı olacaktır.

 Gelin şimdi de bu manevranın kişiler üzerinde nasıl uygulanacağını inceleyelim...


Öncelikle kendimize nasıl uygulayabileceğimizi öğrenelim. Eğer yalnızken nefes borumuza bir şey kaçmışsa ilk yapmamız gereken şey sakin olmaktır. Her ne kadar yapılması gerekenler korkutucu gelse de sakinliği sağlayabildiğimiz takdirde kolaylıkla cismi çıkartabiliriz. Evet yalnızken yapmamız gereken ilk adım olan sakinliği sağladıktan sonra diğer aşama kuvvetlice öksürmeye başlamaktır. 

Eğer bu adım işe yaramazsa vakit kaybetmeden diğer çıkarma işlemine geçmeliyiz ve bir elimizi yumruk yaparak karnımız ve göğüs kafesimiz arasına koymalıyız bunu yaptıktan sonra da boşta kalan elimizle hızlıca vurmalıyız ve cismi çıkarmaya çalışmalıyız.

Ancak bu işlem de işe yaramadıysa kendimize sert bir zemin bularak yumruğumuzu diyaframımız ve sert zemin arasına almalıyız sonra kendimizi hızlıca zemine itmeliyiz. Bu işlemi cisim yerinden oynayana kadar veya çıkana kadar tekrarlamalyız.

Eğer nefes borusuna cisim kaçan bebek veya çocuksa yapmamız gerekenler...


Eğer bebek veya çocukta ses çıkaramama ve ağlayamama gibi bir durum gözlenirse öncelikle 112 acil yardımı aramalıyız.

Ancak acil yardım gelene kadar doğru tekniklerle kaçan cismi çıkarmaya çalışmalıyız. Bu sebeple öncelikle yapabileceğimiz ilk adım bebeği yüzüstü yatırararak boyun ve başa destek yapmaktır. Ama bebeğin ağzının kapanmadığından ve boynunun eğik durmağından emin olmalıyız. Bebeği düzgün poziyonda tuttuktan sonra sırt kısmına iki omzun tam ortasına doğru avuç içiyle 5 defa vurmalıyız.

 Bu işlem başarılı olmadıysa hemen bebeği dizlerimiz üzerine alarak yüzü yukarı bakacak şekilde yatıralım yine boyun ve baş desteği sağlandıktan sonra ve bebeğin başının vücudundan biraz aşağıda olmasına dikkat ederek 2 parmağımızla bebeğin göğüs kafesinin alt orta noktasına 5 kez baskı yapalım.

Bu işlemlerden herhangi birini yaptıktan sonra bebek ağlamaya, ses çıkarmaya, öksürmeye başladıysa cisim çıkmış demektir.


Peki yanımızdaki kişi bir yetişkinse neler yapmalıyız...Yine bu durumda da kendimizde uyguladığımız şiddetli öksürme işlemini nefes borusu tıkanan kişiye yaptırmalıyız. Ancak bebeklerde uygulanan sırta vurma işlemi yetişkinlere uygulanmamalıdır çünkü cisim yer değişirerek yerini sağlamlaştırabilir. 

Eğer kişi kendisi cismi çıkaramadıysa bu sefer de biz devreye girmeliyiz ve bir elimizin baş parmağını kişinin midesi üstüne koymalıyız diğer elimizle de mideye yakın olan elimizi kavramalıyız. Elimiz yumruk halini aldıktan sonra da 5 defa içe ve yukarı hareketlerle cismi yerinden çıkarmaya çalışmalıyız.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum