Hodan yağı nedir, faydaları nelerdir? Hodan yağı nasıl kullanılır?

Cildin elastikiyetini artırma özelliği ile bilinen hodan yağı bitkisi yıldız şeklindeki mavi çiçekleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle Avrupa ve Kuzey Afrika topraklarında sıklıkla kullanılan bu yağ hakkında detaylar ise haberimizde...

Hodan yağı nedir, faydaları nelerdir? Hodan yağı nasıl kullanılır?
Editör: Senem Kara
17 Nisan 2021 - 23:00

HODAN YAĞI NEDİR? 

Alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden olan hodan yağı diğer adı ile sığır dili, hodan bitkisinden elde edilen esansiyel bir yağ türü olarak bilinmektedir. 
Tıbbi kullanımı milattan önce 1500 yılına dayanan hodan yağı genellikle ağrıları hafifletmek veya oluşan enfeksiyonları engellemek amacı ile kullanılmaktadır. 
Ayrıca cildi güzelleştirdiği bilinen yağın ama maddesi olan hodan çiçeğinin dünyada birçok noktada yetiştiği bilinmektedir. Peki hodan yağı nasıl kullanılır? Hodan yağı faydaları nelerdir

HODAN YAĞI KULLANIMI 

Hodan yağı nasıl kullanılır diye bakıldığında direkt olarak cilde uygulanabileceği söylenebilir. Ayrıca kremler içerisine eklenerek kullanılabilen hodan yağının harici ve dahili kullanımında herhangi bir problem yoktur. 
Yani cilt dostu olması nedeni ile hem cilde saf halde uygulanabilir hem de yiyeceklere özellikle salatalara ilave edilerek tüketilebilir. 
Ancak cilde masaj yolu ile uygulanacak olan hodan yağının miktarı önemlidir ve yaklaşık olarak 5-6 damla yeterli olacaktır. 

HODAN YAĞI FAYDALARI 

Hodan yağı ne işe yarar diye baktığımızda ise içeriğinde bulunan gamma- linolenik asit (GLA) olarak bilinen yağ asidinin beynin daha iyi çalışmasına, alkol bağımlılarına, şeker hastası olanlara veya dikkat dağınıklığı problemi olanlara iyi geldiği bilinmektedir. 
Ancak hodan yağı faydaları elbette bu kadarı ile sınırlı değildir ve diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:
●    Vücuttaki çatlakları onarır. 
●    Anne sütünü artırır. 
●    Romatizma ağrısına iyi gelir. 
●    Prostat tedavisinde kullanılır. 
●    Baş ağrısını hafifletir. 
●    İltihap oluşumlarını tedavi eder. 
●    Yüksek ateşe iyi gelir.
●    İdrar söktürücü özelliği vardır. 
●    Yaşlanmayı geciktirir. 
● Masaj yolu ile cilde uygulandığında kas, romatizma ve eklem ağrılarını hafifletir. 
●    Kanı temizler. 
● Diğer yağlar ile karıştırılarak saç derisine uygulandığında saç derisini besleyerek nemlendirir ve saç dökülmelerini engeller. 
●    Bağırsakta bulunan bağırsak enfeksiyonlarını iyileştirir. 
●    Kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara yardımcı olur. 
●    Ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamaya yardımcı olur. 
HODAN YAĞI YAN ETKİLERİ 
Birçok derde deva olmasına rağmen elbette hodan yağının bazı kişilerde yan etki yaptığı bilinmektedir. Özellikle şişkinlik, geğirme, gaz, hazımsızlık, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, döküntü, yorgunluk veya baş dönmesi ile kendi gösteren etkilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktor kontrolünden geçmekte fayda vardır. YORUMLAR

  • 0 Yorum