Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın en çok sevilen romanı; Mürebbiye özeti

Türk edebiyatının usta isimlerinden biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kaleme almış olduğu Mürebbiye romanı hakkında detaylar... İşte Mürebbiye eserinin konusu, karakterleri ve özeti...

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın en çok sevilen romanı; Mürebbiye özeti
Editör: Senem Kara
06 Haziran 2021 - 06:00

MÜREBBİYE ROMANI HAKKINDA

Mürebbiye Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Natüralizmin en önemli temsilcilerinden biri olan ve edebiyatı sokağa indiren yazar olarak bilinen Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Mürebbiye isimli romanı ilk kez Osmanlıca olarak 1899 yılında İkdam Gazetesi’nde tefrika edilmiştir.
Tefrika edilmesinin ardından çok sevilen Mürebbiye bölümü yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ünlü ve önemli romancılardan biri olmasına neden olmuştur.
Harf inkılabının ardından Latin harfleri ile yeniden basılan Mürebbiye romanı Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın en çok sevilen ve okunan romanı olmuştur.

MÜREBBİYE KONUSU

Fransa’da barınamayan ve İstanbul’a gelen bir Fransız olan Anjel’in İstanbul’daki bir ailenin konağına mürebbiye olarak katılması sonucunda aile içerisinde yaşanan birtakım trajikomik olayların anlatıldığı Mürebbiye romanını mutlaka okumalısınız…

MÜREBBİYE KARAKTERLERİ

ANJEL: Mürebbiye başkahramanı olan Anjel genç ve güzel birisidir. Mürebbiye olmasına rağmen evin erkekleri ile daha çok ilgilenmektedir.
DEHRİ EFENDİ: Avrupa hayranı olmasına rağmen geleneklerine bağlı olan Dehri Efendi aynı zamanda bir Tanzimat paşasıdır.
AMCA BEY: Kurnaz bir adam olan Amca Bey Anjel’e kendisini kaptırmıştır.
ŞEM’İ BEY: Dehri Efendi’nin oğlu olan Şem’i Bey de yine Anjel’e gönlünü kaptırmıştır.
SADRİ BEY: Fakir olduğu için Dehri Bey’in kızı Melahat ile evlenen Sadri Bey de Anjel’in tuzağına düşmüştür.
MELAHAT HANIM: Dehri Bey’in kızı olan Melahat pasif karakterlerdendir.
VAHİP BEY- NEZAHAT HANIM: Mürebbiye Anjel’in eve mürebbiye olarak gelmesine neden olan kardeşler Dehri Bey’in ikinci eşinden sahip olduğu çocuklarıdır.
MÜREBBİYE ESER ÖZETİ
Dehri Efendi 65li yaşlarda zengin, geleneklerine düşkün aynı zamanda bilim ve fene bağlı bir insandır. Dehri Efendi ikinci eşinden dünyaya gelen çocukları için Matmazel Anjel isimli Fransız bir mürebbiye tutmuştur.
Ancak fettan olarak adlandırılan Anjel, konaktaki yaşamın durgunluğundan sıkılmıştır ve kendisine eğlence bulmaya çalışmaktadır.
Bu eğlence uğruna konaktaki üç erkeği yani Şem’i Bey’i, Sadri Bey’i ve Kambur Amca’yı tuzağına düşüren Anjel bu ilişkileri diğerlerine fark ettirmeden sürdürmektedir.
Her gece biri ile randevulaşan mürebbiyenin işleri bir süre sonra yolunda gitmemeye başlamaktadır. Çünkü Kahya Eda Kadın bir süredir sofada bulunan lambanın erken saatlerde sönmesinden şüphelenmiştir ve bir süre olayları gözetlemeye başlamıştır.
Ancak bir gece randevusunu şaşıran Kambur Amca sofadaki kahya kadını görünce kendisini masanın altına atmıştır. Ancak Kambur Amca burada Anjel’e gelmiş olan iki kişiyi daha görmüştür.
Erkeklerin odasının boş olduğunu gören Kahya Eda Kadın Dehri Efendi’ye Anjel’in odasına baskın yapılmasının iyi olacağını söylemiştir ancak Anjel’in odasında hiçbir erkeğin olmayışı kahyanın iftiracı duruma düşmesine ve işte atılmasına neden olmuştur.
Dehri Bey’in oğlu olan Şem’i ise Anjel’i kıskandığı için Sadri ile amcasını dövmüştür. Diğer yandan Aşçıbaşı Tosun Anjel’in odasını bir süredir izlemekte ve kimler ile vakit geçirdiğini bilmektedir.
Şem’i ise Tosun’un bildiklerini söylemesi için ona rakı içirmiştir. Detayları öğrenen Şem’i Anjel’in gururu ile oynadığını düşündüğü için Anjel’i öldürmeye karar vermiştir.
Mürebbiyenin odasının menteşelerini gevşeten Şem’i gece yarısı olduğunda kapıyı kırarak içeri girmiştir ancak Anjel odasında tek başınadır.
Yine de Anjel’den şüphe eden Şem’i dolabı açmaya karar vermiştir ancak dolabı açtığında karşısında babası Dehri Bey’i görmüştür ve büyük bir şaşkınlık yaşamıştır.
Şaşkınlığını atlanan Şem’i erkeklerle dalga geçtiği için hem Anjel’i öldürmüştür hem de intihar etmiştir.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum