İlk adı Soytarı ve Kızı olan Sinekli Bakkal hakkında detaylar; konusu, özeti ve karakterleri

Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Sinekli Bakkal günümüzde hala sıklıkla okunan romanlar arasında yer almaktadır. Peki ama Halide Edip'in kaleminden çıkan Sinekli Bakkal'ın konusu nedir? Şahıs kadrosu kimlerden oluşmaktadır? İşte detaylar...

İlk adı Soytarı ve Kızı olan Sinekli Bakkal hakkında detaylar; konusu, özeti ve karakterleri
Editör: Senem Kara
12 Nisan 2021 - 06:00

SİNEKLİ BAKKAL KİTABI HAKKINDA 

Sinekli Bakkal kitabı Halide Edip Adıvar tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Sinekli Bakkal ilk olarak The Clown and His yani Soytarı ve Kızı adı ile İngilizce olarak 1935 yılında yayınlanmıştır. 
Ancak bir yıl sonra Sinekli Bakkal Türkçeye çevrilerek Türk okuyuculara sunulmuştur. 

SİNEKLİ BAKKAL KİTABI KONUSU 

Sinekli Bakkal konusu, Rabia isimli genç bir kızın Mevlevi dervişi olan Vehbi dede ve İtalyan bir müzisyen olan Pregrini'den ders almasını anlatmaktadır.
Ayrıca eserde Doğu ve Batı karşılaştırılması yapılırken Rabia'nın İtalyan asıllı müzik hocası ile evliliğe giden süreci kaleme alınmıştır. 

SİNEKLİ BAKKAL KARAKTERLERİ

Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Sinekli Bakkal şahıs kadrosu şu şekildedir:
RABİA: Emine ve Tevfik'in kızıdır. İnatçı olmasına rağmen oldukça yardımsever bir karakterdir. Doğu ve Batı kültürlerini kendi içerisinde harmanlayabilen Rabia ideal Türk kadınını yansıtmaktadır. 
TEVFİK: Rabia'nın babasını olan Tevfik ortaoyunu ve gölge oyunlarında usta bir karakterdir. 
EMİNE: Rabia'nın annesidir. Dinci olmasının yanı sıra parayı çok sevmektedir. Kini sebebi ile günden güne ölüme yaklaşmaktadır. 
İMAM İLHAMİ: Mahalle'nin çıkarcı ve cimri imamıdır. Para için her şeyi yapmaya müsait olan imam eğlence ve yenilik düşmanıdır.
PEREGRİNİ: Yeteneği ile tanınmış İtalyan müzik hocasıdır. 24 yaşında papaz olmasına rağmen daha sonra Müslüman olmayı tercih eden müzik hocası Peregrini yeni hayatına adapte olmakta bir hayli zorlanmaktadır. 
SİNEKLİ BAKKAL ÖZETİ
II. Abdülhamit döneminde Aksaray'da imamın küçük kızı olan Emine, aynı mahallede yaşadığı ortaoyunu ile ilgilenen Tevfik ile babasının karşı gelmesine rağmen evlenmiştir. 
Evlendiği süreçte Tevfik zenne olduğu için herkes ona Kız Tevfik olarak seslenmektedir. Bir süre sonra Emine ve Tevfik ayrılmışlardır ancak daha sonra Rabia isimli bir çocuklarını dünyaya gelmiştir. 
Rabia büyürken babası Tevfik ünlü bir sanatçı iken İstanbul'da sürgüne gönderilmiştir. Bu sırada ise ana karakter Rabia güzel sesi ile herkesi etkilemekte, Kur'an-ı Kerim ve mevlid okumaktadır. 
Aradan geçen sürede Tevfik geri dönmüştür ve kızı Rabia'yı yanına almıştır. Fakat daha sonra bir gruba dahil olduğu gerekçesi ile tekrar başka bir ülkeye sürülmüştür. 
Rabia ise daha sonradan Müslüman olan İtalyan asıllı piyano hocası ile evlenmiştir. Tevfik'inde sürgünden dönmesi ile her ne kadar mutlu günler yaşanmaya başlansa da Rabia'nın annesi vefat etmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum