İlk yardıma dair bilinmesi gerekenler; ilk yardım uygulayan kişi nelere dikkat etmelidir?

Hayat kurtaran ilk yardım hakkında bilinmeyenler nelerdir? İlk yardım sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir? İlk yardımı uygulayan kişi nelere dikkat etmelidir? İşte detaylar...

İlk yardıma dair bilinmesi gerekenler; ilk yardım uygulayan kişi nelere dikkat etmelidir?
Editör: Senem Kara
16 Mayıs 2021 - 19:30
Ev, iş veya trafik kazalarında ölümlere ya da kalıcı hasarlara doğru ilk yardımın yapılamaması neden olmaktadır. Peki ama ilk yardım nedir? İlk yardım genel bilgileri nelerdir? İlk yardımın önemi nedir? Her an karşılaşabileceğimiz kazalarda kendimize veya çevremizdeki insanlara yardımcı olabilmek için neler yapabiliriz? 
İlk yardım yaşanan bir olay veya kaza sonrasında hastaya en yakın olan kişinin kontrollü bir şekilde hastayı sabit tutması ve organların durumlarının gözlemlenmesi olarak tanımlanabilmektedir. 
İlk yardım sertifikasına sahip olan kişilerin sağlık ekipleri gelene kadar hastaya yardımcı olması gerekmektedir. Hayati fonksiyon sağlayan organların devamını sağlamak veya yaralının durumunun ağırlaşmasını engellemekle yükümlü olan kişi gelen sağlık ekiplerine gereken detayların verilmesi ve tedavi sürecinin hemen başlaması için önemli olan bu durum hastanın zaman kaybetmemesine neden olmaktadır. 

İLK YARDIM GENEL BİLGİLERİ NELERDİR? 

İlk yardım müdahalesinde uygulanması gereken birtakım önemli hususlar vardır:
1.Kaza çevresindeki kalabalık dağıtılmalıdır.
2.Kazaya sebep olan veya kazazedeye zarar verme ihtimali olan cihazlar kapatılmalıdır. 
3.Kaza alanında sigara tüketilmesi engellenmelidir. 
4.Kazazede hareket ettirilmemelidir. 
5.Bulaşıcı hastalık veya mikrop kapma durumuna karşı ilk yardım yapan kişi eldiven kullanmalıdır.

İLK YARDIM SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlk yardım uygulayan kişinin rahat çalışabilmesi için ve yaralının sağlığı için dikkat edilmesi gereken hususlara daha dikkatli baktığımızda şunları söyleyebiliriz… 
Yukarıda da değindiğimiz gibi ilk yardım sırasında yapılması gereken ilk şey kaza yerinin güvenli bir ortam haline getirilmesidir. 
Hastanın güvenli bir şekilde sağlık ekiplerine teslim edilmesi ve yanlış müdahalelerin olmaması için olay yerinde bulunan kalabalık dağıtılmalıdır. 
Kalabalığın dağılmasının ardından hastanın bilinci kontrol edilmelidir. Birtakım basit sorulara doğru cevap verebilen kazazedenin bilincinin açık olduğu buradan anlaşılabilmektedir. Ayrıca bilinci açık olan hastanın yarasını görmemesine ve yaraya müdahale etmemesine dikkat edilmelidir. 
Ancak hastanın bilincinin kapalı olması durumda yapılması gereken şey ABC kuralını uygulamaktır. Bu kuralın ilk adımı olan hava yolu kontrolüdür. Yani hastanın dili geriye kaymış mı, yabancı cisimler solunum yolunu tıkamış mı bu gibi durumlar kontrol edilmelidir. 
ABC kuralının ikinci adımı olan solunum değerlendirilmesinde ise hastanın önce göğüs kafesinden gelen nefes ardından ağzından gelen nefes hissedilmeye çalışılmalıdır. Solunum hissedilmiyorsa suni solunum ile hastanın nefes almasına yardım edilmelidir. 
ABC kurulanın son kuralı olan kan dolaşımının kontrol edilmesidir ve bu durumda şah damarından 5 saniye nabız alınmaya çalışılmalıdır.
Diğer yandan hastanın görünen kanaması varsa bu bölge kalp hizasından yukarıda tutulmaya çalışılmalı ve bu bölgeye temiz bir kumaş ile tampon yapılmalıdır. 
Ancak hastanın bütün kontrolleri yapıldıktan sonra hastanın bilincinin kapalı olduğu ve nefes almadığı netleştiyse temel yaşam desteği ile hastaya müdahale edilmelidir. 
Yani 30 baskı 2 yapay solunum uygulanmalıdır. 30 baskı 18 saniye sürmelidir ve bu uygulama sırasında hastanın boynunun sabit olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca baskı kalpten 5 cm aşağıya uygulanmalıdır. YORUMLAR

  • 0 Yorum