İYS nedir; istenmeyen SMS'ler nasıl iptal edilir?

Son günlerde vatandaşlar tarafından araştırılan İleti Yönetim Sistemi (İYS), tüm hizmet sağlayıcıların güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemidir. Alıcılar bu sistem için onay verebildikleri gibi, mevcut onayları için ret hakkına da sahiptirler. Peki istenmeyen SMS’ler nasıl reddedilir?

İYS nedir; istenmeyen SMS'ler nasıl iptal edilir?
Editör: Özden Özmen
20 Ocak 2021 - 12:00 - Güncelleme: 20 Ocak 2021 - 14:44
Zaman zaman cep telefonlarına gelen, istenmeyen mesajlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durumun sık olması vatandaşları rahatsız edebiliyor. Kullanıma yeni açılan İYS ile e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek birkaç adımla istenmeyen SMS’leri engellemek mümkün.
 

İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) NEDİR?

Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe alınan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'e uygun olarak;

Hizmet Sağlayıcılar'ın arama, mesaj ve e-posta gibi farklı tipte ileti izinlerini saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların verdikleri izinleri görüntüleyip kaldırabilecekleri, izinsiz gönderimleri şikâyet edebilecekleri, kamunun ise ileti şikâyetlerini ve şikâyete konu iznin durumunu görüntüleyebilecekleri, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden hizmet verecek, tüm izinleri zaman damgasıyla kayıt altına alıp güvenli biçimde saklayacak ulusal veri tabanı sistemidir.
 

İYS’YE UYMAMANIN CEZASI NEDİR?

Cezai şartlar gönderilen ileti ve alıcı adedine göre değişiklik gösteriyor. Alıcılara önceden onayları alınmaksızın ticari ileti gönderilmesi veya ticari iletinin alıcıdan alınan onaya uygun olmaması durumunda 2 bin TL’den, 9 bin 515 TL’ye kadar para cezası verilebiliyor.

Ret bildirimine ilişkin yükümlülüklere uyulmaması durumunda 28 bin 546 TL’ye kadar idari para cezası hizmet sağlayıcılara ve aracılara uygulanabiliyor. Ayrıca toplu gönderimler halinde, idari para cezaları tutarı on katına yani 280 bin TL’ye kadar arttırılabiliyor.
 

İSTENMEYEN SMS NASIL İPTAL EDİLİR?

Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşlar artık verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarına tek bir noktadan ulaşabilecek ve istemedikleri iletileri de aynı kanal üzerinden iptal edebilecek.

Onaylı iletileri kontrol etmek ya da verilen onayları reddetmek için 8 Ocak 2021 - 16 Şubat 2021 tarihleri arasında e-devlet’e veya www.iys.org.tr adresine girerek işlem yapılabilecek. İleti Yönetim Sistemi ile onaysız iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.
 
E- DEVLET İLE İSTENMEYEN MESAJ İPTALİ NASIL YAPILIR?
Vatandaşlar TC kimlik bilgileri ve şifreleri ile e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama kısmından "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi"ni (İYS) aratıp işlem yapacakları ekrana ulaşabilirler. Buradan “Yeni İletişim Adresi Ekle" kısmından telefon numarası veya e-posta adresi eklendikten sonra “Aydınlatma Metni”nin okuyup onaylanması gerekiyor.YORUMLAR

  • 0 Yorum